mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga! Dziki zwierz!

Uwaga! Dziki zwierz!

Początek jesieni to druga pora roku po wiośnie, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt. W tej kwestii nie ma żartów. Uderzenie w dużego zwierzaka może się skończyć tragicznie nie tylko dla niego, ale także dla nas.

Uwaga! Dziki zwierz!
W zeszłym roku doszło do prawie 200 wypadków samochodów, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta. Gęsta sieć dróg oraz jesienna aura, która sprzyja wędrówkom zwierząt, nie ułatwia sprawy.

Jadąc jesienną porą przez tereny, gdzie występuje dużo lasów, powinniśmy bardzo uważnie obserwować pobocze drogi oraz odpuścić sobie mocniejsze wciskanie gazu, nawet gdy warunki na to pozwalają. Jeżeli zobaczymy, że na drodze pojawiło się zwierzę, próbujmy je przestraszyć używając do tego klaksonu lub świateł. Bardzo często jest tak, że stojące nad drodze zwierzę wcale nie chce się ruszyć, gdyż w wyniku stresu "zablokowało" się. Tę ostatnią opcję trzeba brać na poważnie, dlatego konieczne jest znaczne zmniejszenie prędkości w celu ewentualnego ominięcia przeszkody. W żadnym wypadku nie powinniśmy się zatrzymywać i opuszczać samochodu.

Czasami jednak dochodzi do sytuacji, że niemożliwe jest ominięcie dzikiej zwierzyny, gdyż w ostatniej chwili wpakowała się nam pod koła. Przede wszystkim włączamy światła awaryjne oraz ustawiamy trójkąt, by nie powodować dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejny krok to wezwanie policji, gdyż odpowiednio sporządzona notatka będzie podstawą do uzyskania odszkodowania.

Jeżeli w pobliżu znajduje się ranny zwierzak, musimy pamiętać, że szok spowodowany wypadkiem może sprawić, że będzie ono agresywne i może zrobić nam krzywdę. Kolejna sprawa, to potencjalne zagrożenie wścieklizną, więc na pewno staramy się nie dotykać potrąconego zwierzaka. I tak nie jesteśmy w stanie mu w żaden sposób pomóc.

Uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC będzie możliwe tylko wtedy, gdy znajdujemy się poza terenem oznaczonym znakiem ostrzegawczym A-18b. Podmiotem odpowiedzialnym może być właściciel drogi (gmina, starostwo powiatowe, zarząd województwa lub Skarb Państwa). Gdy do wypadku dojdzie podczas polowania, straty ponosi Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W większości wypadków jednak kierowca musi sam pokryć szkody.
Tematy w artykule: zwierzę zwierzeta przy drodze

Podobne wiadomości:

Uwaga na zwierzęta na drodze

Uwaga na zwierzęta na drodze

Polskie drogi 2010-11-15

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Technika 2011-06-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.