mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga! Dziki zwierz!

Uwaga! Dziki zwierz!

Początek jesieni to druga pora roku po wiośnie, kiedy najczęściej dochodzi do wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt. W tej kwestii nie ma żartów. Uderzenie w dużego zwierzaka może się skończyć tragicznie nie tylko dla niego, ale także dla nas.

Uwaga! Dziki zwierz!
W zeszłym roku doszło do prawie 200 wypadków samochodów, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta. Gęsta sieć dróg oraz jesienna aura, która sprzyja wędrówkom zwierząt, nie ułatwia sprawy.

Jadąc jesienną porą przez tereny, gdzie występuje dużo lasów, powinniśmy bardzo uważnie obserwować pobocze drogi oraz odpuścić sobie mocniejsze wciskanie gazu, nawet gdy warunki na to pozwalają. Jeżeli zobaczymy, że na drodze pojawiło się zwierzę, próbujmy je przestraszyć używając do tego klaksonu lub świateł. Bardzo często jest tak, że stojące nad drodze zwierzę wcale nie chce się ruszyć, gdyż w wyniku stresu "zablokowało" się. Tę ostatnią opcję trzeba brać na poważnie, dlatego konieczne jest znaczne zmniejszenie prędkości w celu ewentualnego ominięcia przeszkody. W żadnym wypadku nie powinniśmy się zatrzymywać i opuszczać samochodu.

Czasami jednak dochodzi do sytuacji, że niemożliwe jest ominięcie dzikiej zwierzyny, gdyż w ostatniej chwili wpakowała się nam pod koła. Przede wszystkim włączamy światła awaryjne oraz ustawiamy trójkąt, by nie powodować dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejny krok to wezwanie policji, gdyż odpowiednio sporządzona notatka będzie podstawą do uzyskania odszkodowania.

Jeżeli w pobliżu znajduje się ranny zwierzak, musimy pamiętać, że szok spowodowany wypadkiem może sprawić, że będzie ono agresywne i może zrobić nam krzywdę. Kolejna sprawa, to potencjalne zagrożenie wścieklizną, więc na pewno staramy się nie dotykać potrąconego zwierzaka. I tak nie jesteśmy w stanie mu w żaden sposób pomóc.

Uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC będzie możliwe tylko wtedy, gdy znajdujemy się poza terenem oznaczonym znakiem ostrzegawczym A-18b. Podmiotem odpowiedzialnym może być właściciel drogi (gmina, starostwo powiatowe, zarząd województwa lub Skarb Państwa). Gdy do wypadku dojdzie podczas polowania, straty ponosi Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W większości wypadków jednak kierowca musi sam pokryć szkody.
Tematy w artykule: zwierzę zwierzeta przy drodze

Podobne wiadomości:

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Technika 2011-06-14

Zwierzę kontra samochód

Zwierzę kontra samochód

Aktualności 2009-11-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.