mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga! Kolejny długi weekend

Uwaga! Kolejny długi weekend

Zaledwie trzy tygodnie po długim weekendzie majowym znów możemy zrobić sobie dłuższy odpoczynek od pracy, tym razem związany z Bożym Ciałem. Niestety, z pewnością znów zrobi się niebezpiecznie na drogach.

Uwaga! Kolejny długi weekend

Z całą pewnością nieco tłoczniej na drogach zrobi się już w środę, kiedy to pierwsi kierowcy wyjadą na odpoczynek. Jak zwykle nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będą zwiększone siły policji (ok. 10 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego przy wsparciu żandarmerii wojskowej, straży granicznej i celników), które szczególną uwagę zwracać będą na piratów drogowych przekraczających dopuszczalną prędkość. W realizacji tych zadań policjanci będą korzystać z około 130 fotoradarów i 140 videorejestratorów uzupełnianych ręcznym pomiarem prędkości (RMP). Podczas kontroli drogowych sprawdzane będzie też używanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików do przewozu małych dzieci. Jak zwykle też policjanci będą zwracać uwagę, czy kierujący nie jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej skutkuje mandatem od 400 do 500 zł i 10 punktami karnymi. Warto pamiętać, że na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje, ma włączone światła.

W ubiegłym roku podczas przerwy świątecznej doszło do 583 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 54 osoby, zaś 794 zostały ranne. Zatrzymanych zostało 2.348 kierowców, którzy prowadzili auto pod wpływem alkoholu. Statystyki te były dużo lepsze niż w porównalnym okresie 2006 roku, kiedy to odpowiednio doszło do 649 wypadków, zginęło 68 osób, ranne zostały 892 osoby, a zatrzymano 3.379 nietrzeźwych.

W tym roku gorsza pogoda, szczególnie padający niemal w całym kraju deszcz, może być przyczyną pogorszonych warunków drogowych. Jednak paradoksalnie może się to przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków. Przede wszystkim gorsza aura spowoduje, że mniejsza liczba osób zdecyduje się na wyjazd. Ponadto padający deszcz powinien wpłynąć na spokojniejszą jazdę niż, gdyby warunki pogodowe były idealne.

W dniach 21 (od godz. 18 do 22) oraz 22 maja (od godz. 8 do 22) obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.

Zobacz więcej o drogach i utrudnieniach na nich w serwisie drogiwpolsce.pl

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 2
Mazda 2
Cena podstawowa już od: 54 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Wodór to paliwo przyszłości. Producenci samochodów coraz częściej interesują się nowoczesną technologią, ale nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury do tankowania. Niemcy planują wybudować w przyszłym roku nawet 100 takich placówek.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic