mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga! Motocykl!

Uwaga! Motocykl!

Wiosna i zbliżające się lato to okres, w którym na drogach pojawia się najwięcej motocykli. I choć motocykliści nie są szczególnie uwielbiani przez kierowców samochodów, to jednak powinno się na nich zwracać baczniejszą uwagę.

Uwaga! Motocykl!
A to przede wszystkim z tego względu, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku nie chroni ich nic, tak jak siedzących w samochodach. Wprawdzie motocykliści to zaledwie 1% wszystkich kierujących, ale stanowią aż 18% spośród wszystkich ciężko rannych lub ofiar wypadków drogowych. Badania wykazują, że w 70% wypadków drogowych z udziałem motocykla i samochodu, winę ponosi kierowca samochodu. Zaś prawdopodobieństwo, że w takim wypadku zginie motocyklista, a nie kierowca, jest aż 40-krotnie większe.

Oczywiście, za takie statystyki nie można winić przede wszystkim kierowców samochodów - osobowych, bądź ciężarowych - wiadomo przecież, jak szybko i brawurowo potrafią jeździć niektórzy motocykliści. Jednak odpowiednie zachowanie na drodze kierowców, może przyczynić się do tego, że powyższe statystyki nie będą aż tak niekorzystne dla motocyklistów.

Instruktorzy Szkoły Jazdy Renault radzą, by w każdych warunkach zapewnić jadącemu motocyklowi odpowiednią ilość miejsca do swobodnego manewru. I na zakrętach, i na rondach, ale i na prostej drodze, kiedy będzie chciał ominąć jakąś dziurę w jezdni bądź studzienkę.

Niebezpieczeństwo pojawia się również przy wyjeździe z bocznej drogi, gdy zaparkowane samochody zasłaniają widok, a zza nich może niespodziewanie wyłonić się niewidoczny wcześniej motocykl. Trzeba też uważać podczas parkowania, zwłaszcza wzdłuż przyulicznego krawężnika. Nim kierowca otworzy drzwi, powinien starannie sprawdzić nie tylko, czy nie nadjeżdża inny samochód, ale także szybki i wąski motocykl.

- Pamiętajmy, że motocykle poruszają się najczęściej z dużą prędkością, a ponieważ są słabo widoczne, czas na wszelkie reakcje jest bardzo krótki. Dlatego widząc motocykl, jadący nawet daleko z tyłu, pamiętajmy o pozostawieniu mu miejsca do przejazdu, a unikniemy narażania motocyklisty oraz siebie na niebezpieczeństwo – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault".
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Moto-sam 2008-04-24

Co do opinii kolegi 1cezar. Co kolega powie o osobach poruszających się skuterami o pojemności do 50 cm. które to osoby nie muszą w ogóle znać przepisów ruchu drogowego ? I wielu z nich nie pojęcia o znakach drogowych ? Co do wieku trzeba by to mocno przemyśleć. Patrzcie w lusterka ! Motocykliści też mają rodziny i nie wszyscy to szaleńcy !

~Motocyklista2 2008-04-24

Uwaga na Sądy Grodzkie !!! Nie LUBIĄ motocyklistów ! Właśnie przegrałem sprawę. Uznano mnie winnym za to, że wyprzedzając samochód osobowy nie zachowałem odpowiedniej odległości od wyprzedzanego pojazdu. Natomiast kierowca samochodu który nie spojrzał w lusterko przed manewrem zmiany kierunku jazdy zachował się prawidłowo i uderzył we mnie zgodnie z prawem ! Mógł poruszać się po swoim pasie slalomem także zgodnie z prawem ! Biegły sądowy z tej nienawiści do motocyklistów chyba coś pomylił ? No cóż ! Będę się odwoływał !

~1cezar 2008-04-24

Uważam, że należy szybko wprowadzić przepis, który będzie pozwalał na uzyskanie prawa jazdy na motocykl po ukończeniu 24 roku życia, i pierwsze 2 lata jazdy na motocyklach o poj. do 125 ew. 250 cm.Najwięcej wypadków spowodowanych przez motocyklistów jest w tej własnie grupie wiekowej.Mam 39 lat i jeżdzę od 15 lat motocyklem robiąc ok 20 tys. km w sezonie.Przejechalem całą europę z północy na południe, i wnioski są dla mnie proste...wiecej dojrzałości w prowadzeniu motocykla jest niezbędne do bezpiecznej jazdy... pozdrawiam wszystkich samochodziarzy (którym również jestem) czarek

~kierowca 2008-04-24

Do Motocyklisty: zastanów się nad swoją jazdą jeżeli jedziesz szybciej o 10-15 km/h od samochodów to zawsze przekraczasz dozwolona prędkość, więc nie dziw się że widzę cię inni w ostatniej chwili-może nikt nie spodziewa się że w ciągu 1 sekundy pojawił sie ktoś na pasie obok. Życzę zdrowia

~SK 2008-04-21

Szkoda tylko, że niektórzy na ścigaczach czują adrenalinę pedząc drogami osiedlowymi. A co jakby wyszło na pasy dziecko?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.