mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga, koniec wakacji!

Uwaga, koniec wakacji!

Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny, co oznacza, że tysiące małych dzieci oraz młodzież, często jeszcze myślami będące na wakacjach, wyruszą do szkół. Dlatego też policjanci w całym kraju będą baczniej przyglądać się okolicom szkół, a do kierowców apelują o zwiększoną ostrożność w rejonach przyszkolnych.

Uwaga, koniec wakacji!
Policyjne statystyki wypadków z lat poprzednich jednoznacznie wskazują, że w porównaniu z innymi miesiącami w pierwszych dniach września wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży. Ich występowanie związane jest przede wszystkim z okolicami placówek edukacyjnych, do których dzieci podążają lub z których wracają po lekcjach do domu.

Corocznie na przełomie wakacji i roku szkolnego odbywa się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji prewencyjnej Bezpieczna droga do szkoły. Stołeczni funkcjonariusze aktywnie włączają się w jej przygotowanie i realizację. Opracowali już plan warszawskiego przedsięwzięcia, które w tym roku odbędzie się w dniach 1 – 17 września.

Podczas realizacji Bezpiecznej drogi do szkoły policjanci stołecznej drogówki będą prowadzić wzmożone działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży funkcjonujących w ruchu drogowym. W podanych dniach podjęte zostaną działania profilaktyczno – prewencyjne w pobliżu oraz wewnątrz placówek edukacyjnych wszystkich stopni w obrębie Warszawy i okolic.

Funkcjonariusze sprawdzą, czy okolice szkół są dostatecznie i prawidłowo oznakowane, aby zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo. Obejmą wzmożoną opieką zwłaszcza te rejony przyszkolne, które charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka wystąpienia wypadku komunikacyjnego. Do tego celu oddelegowane zostaną specjalne patrole i posterunki. Stołeczni policjanci przeprowadzą ponadto profilaktyczno – edukacyjne spotkania z uczniami w uczestniczących w akcji 162 szkołach, podczas których zapoznają ich z zagadnieniami bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym – opowiedzą, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na jakie przepisy drogowe zwracać szczególną uwagę.

Z policyjnych statystyk wynika, że wraz z kolejną edycją akcji Bezpieczna droga do szkoły w 2009 roku zmniejszyła się liczba zdarzeń drogowych z udziałem młodzieży szkolnej. Początkowe tygodnie lat szkolnych 2007 i 2008 przyniosły po 3 wypadki z udziałem dwóch grup wiekowych: 7-14 oraz 15-17 lat. Jeden uczeń z młodszej oraz dwie osoby ze starszej grupy wiekowej zostali w 2008 roku sprawcami wypadków drogowych.

Policyjne analizy wskazują wyraźnie, że rok 2009 przyniósł w tym zakresie istotną zmianę. Wówczas od 1 do 7 września w zdarzeniu drogowym nie ucierpiało ani jedno dziecko w wieku 7-14 lat, natomiast z grupy wiekowej 15-17 lat poszkodowany został jeden uczeń. Pośród przedstawicieli obydwu grup ani jedna osoba nie spowodowała wypadku.

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross