mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga na LPG!

Uwaga na LPG!

Wprawdzie poprawiła się jakość sprzedawanych na naszych stacjach benzyny i oleju napędowego, to jednak nie najlepiej wypadła przeprowadzona po raz pierwszy kontrola gazu LPG - czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli jakości paliw w ubiegłym roku.

Uwaga na LPG!
Ubiegły rok był już czwartym rokiem funkcjonowania systemu, ale jednocześnie pierwszym, w którym obowiązywała nowa ustawa o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Obok kontrolowanych dotychczas paliw ciekłych nowe przepisy objęły także swym zakresem biopaliwa oraz CNG i LPG. Ostatecznie jednak kontrolą nie objęto sprzężonych gazów ziemnych (CNG), ze względu na brak przepisów szczegółowych (stosownych rozporządzeń), oraz biopaliw ciekłych, ze względu na ograniczone występowanie w obrocie publicznym tego rodzaju paliwa. Opóźnione w czasie przepisy dotyczące gazu skroplonego (LPG) spowodowały ograniczenie zakresu terytorialnego oraz ilościowego kontroli jakości LPG.

Kontrola jakości paliw ciekłych objęła swym zakresem 2002 stacje benzynowe, z czego 873 zostały wylosowane, zaś 1129 to były stacje wybrane na podstawie skarg kierowców, informacji z policji czy też negatywnych wyników poprzednich kontroli. W pierwszej grupie tylko 15 próbek (z każdej stacji pobierano po jednej próbce) paliw nie spełniało wymagań jakościowych, co stanowi 1,72% (rok wcześniej 2,39%), z czego 2 próbki oleju napędowego (0,62% przy 1,36% w 2006 r.) i 13 próbek benzyn (2,36% przy 2,8% rok wcześniej). Gorsze wyniki uzyskano w drugiej grupie - 113 próbek nie spełniało norm (5,01%), z czego 5,27% oleju napędowego i 4,75% benzyn.

Najwięcej procentowo zakwestionowanych próbek wykryto w województwach świętokrzyskim (8,82%), śląskim (8,11%), lubelskim (6,78%) i mazowieckim (6,76%). Najkorzystniejszą sytuację mają kierowcy w Małopolsce (2,14%) i Wielkopolsce (2,8%).

Podobnie jak w trakcie kontroli w latach ubiegłych najczęściej kwestionowanym parametrem w oleju napędowym była zawartość siarki, której liczba przekroczeń zdecydowanie spadła w porównaniu z latami ubiegłymi. Stwierdzone wielkości przekroczeń wahały się od 57,3 do 1418 mg/kg (rok 2005 – max. stwierdzona zawartość siarki wynosiła 5429 mg/kg, rok 2006 – 8288 mg/kg) przy normie max. 50 mg/kg.

Natomiast w benzynach, w odróżnieniu od roku ubiegłego, w którym najczęściej kwestionowanym parametrem była prężność par, w roku 2007 dominuje niedotrzymanie parametru destylacji, w różnych jej punktach temperaturowych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w latach ubiegłych znacznie częściej w sprzedaży znajdował się olej napędowy niespełniający wymagań jakościowych. Natomiast w trakcie kontroli przeprowadzonych w roku 2007, nieznacznie więcej kwestionowano próbek benzyn.

Przeprowadzona po raz pierwszy kontrola jakości gazu LPG wypadła o wiele gorzej. Ze zbadanych 316 stacji 7,9 proc. oferowało gaz niespełniający wymagań jakościowych. Najgorzej w województwie lubelskim – 20,37 proc., najlepiej w małopolskim i śląskim, gdzie nieprawidłowości nie stwierdzono. Jeszcze gorzej wypadła kontrola w hurtowniach – zakwestionowano 4 z 14 pobranych próbek z 11 hurtowni. Kontrole prowadzone były od sierpnia jedynie w 9 województwach, w ograniczonym zakresie.

Podobne wiadomości:

Detroit 2008: Bioferrari

auto motor i sport 0000-00-00

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

~Casandra 2008-02-07

Sad powinien nakazac takiej stacji wywieszenie szyldu na stacji obok cennika jakie sprzedaja ochszczone paliwa, aby kazdy nawet przyjezdny mogl wiedziec jakiego paliwa moga sie spodziewac na tej stacji. Jestem pewien ze nadszarpniete zaufanie by wiecej kosztowalo niz potencjalne zyski.

~Jere 2008-02-07

Może ''pstrągu'' drogi chrzczone paliwo się pisze . O rany myślałem że tylko dzieci robią takie byki.

~jasam 2008-02-07

do pstrąga Niestety nie do końca masz rację. Zapewne część kierowców by omijała takie stacje, ale też i dla części z nich wynik takiej kontroli nie miał by żadnego znaczenia. Wiem, że brzmi to głupio, ale tak jest. Przykład z mojego miasta: afera na 100 fajerek, głośne aresztowanie właścicieli 2 stacji paliwowych (wspólnicy), media trąbiły o aferze paliwowej, o chrzczeniu paliwa, o tym, że sprzedają opał zamiast ON, że gaz nie spełnia wymagań itd. Właścicele aresztowani na 3 miechy, majątek zabezpieczony i... stacje działają bez przeszkód do dzisiaj. Właściciele wyszli z aresztu, a ludzie nadal tankują swoje samochody na ich stacjach (w mieście jest jeszcze chyba 6 innych stacji paliw, w tym orlen i statoil) mimo tego, że cen nie mają najniższych...

~Pafciao 2008-02-07

Mam propozycję, aby stworzyć ogólnopolską stronkę np.: "DOBRE STACJE PALIW". Każdy w swoim województwie, w swoim mieście, mógły oceniać jakość obsługi, jakość paliwa na stacjach paliw tam gdzie mieszkamy jak i również poza. Jadąc w podróż taki ranking DOBRYCH STACJI PALIW byłby super sprawą. Zamiast szukać oszustów i podejrzewać każdego promujmy tych uczciwych i dobrych, oszuści zginą śmiercią naturalną, gdy tylko przed nimi ostrzeżemy innych. Sami wtedy wyeliminujemy złą opinię, która na nas ciąży od lat, a może nawet przyczynimy się do tego, że oszuści przestaną oszukiwać. Tego Wam i sobie życzę. Bądźmy optymistami czynnie działającymi, a nie tylko biernymi pesymistycznymi krytykami. Róbmy coś!!!

~knebel 2008-02-07

Sprawdza się opinia o Polakach złodziejach i oszustach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.