mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uwaga na wiatry

Uwaga na wiatry

W czasie gdy dwukrotnie rośnie prędkość wiatru, siła jego nacisku na samochód zwiększa się czterokrotnie. Badania pokazują, że na szczególnie odsłoniętych odcinkach dróg, silne wiatry mogą być bezpośrednią przyczyną lub jednym z istotnych czynników wypadków drogowych.

Uwaga na wiatry
W sezonie zimowym w Polsce występują one w ciągu 15-30% dni. Szczególnie niebezpieczne są porywiste wiatry. Gdy występuje silny podmuch, kierowca musi natychmiast delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru, aby zrównoważyć jego siłę – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Prędkość porywu wiatru może być nawet 2,5 raza większa od jego średniej prędkości danego dnia. Kierowcy są bardziej narażeni na porywiste wiatry na otwartych odcinkach dróg, mostach, a także gdy wyprzedzają np. samochody ciężarowe.

Im większy i wyższy samochód, tym większa powierzchnia oddziaływania siły nacisku i większe niebezpieczeństwo zepchnięcia samochodu z toru jazdy. Silny wiatr może zarówno spychać nasz samochód z drogi jak i spowodować, że pojazd innego uczestnika ruchu może nagle przeciąć nasz tor jazdy. Niezbędna jest szczególna koncentracja kierowcy, trzymanie obu rąk na kierownicy i dostosowanie prędkości do panujących warunków – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Im większa prędkość samochodu, tym dalej silny podmuch może przesunąć pojazd zanim odzyskamy nad nim kontrolę.

W czasie takich warunków atmosferycznych na drodze mogą pojawić się śmieci niesione przez wiatr, gałęzie, a nawet zniszczone drzewa. Należy zwolnić i ostrożnie podjeżdżać do elementów leżących na jezdni. Szczególnie, gdy podróżujemy po zmroku i światła reflektorów mogą je zniekształcać – przestrzegają trenerzy.

Czynnikiem, który znacznie zwiększa zagrożenie w czasie silnego wiatru, jest zmniejszenie siły przyczepności koła do podłoża na skutek zalegającej na jedni warstwy wody, lodu lub śniegu. Dodatkowo przyczepność zmniejsza się, gdy wykonujemy manewr skręcania lub hamujemy – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Podobne wiadomości:

Hyundaie i20 w warszawskich szkołach jazdy

Hyundaie i20 w warszawskich szkołach jazdy

Aktualności 2015-06-25

Bezpieczna jazda we mgle

Bezpieczna jazda we mgle

Bezpieczna jazda 2015-03-16

Komentuj:

~sdf 2011-01-19

Specjaliści ze szkoły jazdy Renault powinni jeszcze zająć się problemem wiatrów w kabinie. Gdy jeden z pasażerów wygeneruje wiatry, bezpieczeństwo podróży drastycznie się obniża. Problem jest także wtedy, gdy kierowca generuje wiatry - towarzyszące temu uczucie rozluźnienia i przyjemnego odprężenia może odciągać uwagę kierowcy od wydarzeń na drodze. Najlepiej, jeśli czuje się nadchodzące wiatry, zjechać na parking i bezpiecznie wypierdzieć się na wolnym powietrzu. PS. Należy pamiętać, że wietrzenie pojazdu po wiatrach powoduje wzrost zużycia paliwa o 0,000017%!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia III 2017 - zachowaj twarz
Skoda Octavia III 2017 - zachowaj twarz
Odświeżona Skoda Octavia Scout ma teraz większy prześwit i lepszą przyczepność. Wybraliśmy się nią poza asfaltowe drogi.
Mini Countryman Mini Countryman