mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uważaj na burze, omijaj kałuże

Uważaj na burze, omijaj kałuże

Zalane jezdnie spowodowane intensywnymi opadami deszczu mogą skutecznie unieruchomić samochód, wyrządzając przy tym poważne uszkodzenia w jego mechanice.

Uważaj na burze, omijaj kałuże
Nie zawsze jednak wjazd w głęboką kałużę musi oznaczać śmierć jednostki napędowej. W każdym przypadku samochodu nie powinniśmy reanimować sami, najlepiej korzystając z wyspecjalizowanych serwisów. Próba uruchomienia zalanego pojazdu na własną rękę może spowodować zaciągnięcie wody do silnika i w konsekwencji doprowadzić do defektu jednostki.Inną sprawą jest fakt, że nawet jeśli próba reanimacji silnika powiedzie się to istnieje duże ryzyko, że woda zaciągnięta do komory jednostki napędowej wymiesza się z olejem silnikowym. W takim scenariuszu także należy liczyć się z awarią motoru.

Choć mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale niebezpiecznie może się zrobić także w samym momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce. Jeśli do układu elektrycznego wdarła się woda, próba zapłonu może skończyć się spalaniem całej instalacji elektrycznej wraz z uszkodzeniem systemów elektronicznych na pokładzie samochodu. Warto jest więc dla własnego bezpieczeństwa odłączyć akumulator.

Eksperci w każdym takim przypadku zalecają odholowanie popowodziowego auta do sprawdzonego serwisu. Tam mechanicy po dokładnych oględzinach pojazdu powinni stwierdzić czy osuszenie podzespołów jest możliwe i opłacalne. Krytyczne jest w tym przypadku to jak długo czasu pojazd spędził w wyjątkowo niekorzystnych warunkach, jak głęboko "zanurkował" w kałuży podczas jazdy oraz w jakim stopniu była zanieczyszczona woda.

Jakie głębokości kałuż nie powinny zagrozić naszemu samochodowi? Te nie przekraczające górnej linii nadkoli (choć to nie reguła). W każdym razie przy ich pokonywaniu należy zachować dużo uwagi i ustabilizować prędkość (nie może być za szybko, ani zbyt wolno by nie dopuścić do zdławienia silnika i zatrzymania samochodu). Krytycznym momentem jest sytuacja, w której kierowcy nie uda się zauważyć zniwelowania terenu, a maska zanurkuje pod taflę wodę. Jeśli stanie się to tylko na krótki moment z reguły przejazd zakończy się bez żadnych konsekwencji. Jeżeli silnik zgaśnie nie pozostaje nic innego jak wspomniane odholowanie do serwisu i liczenie na łut szczęścia, że auto uda się przywrócić do pełnej sprawności.

Czytaj także: Okazje po powodzi mogą cię zrujnować! >>>

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Aquaplaning - niebezpieczne zjawisko, które możesz pokonać

Aquaplaning - niebezpieczne zjawisko, które...

Bezpieczna jazda 2015-12-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?