mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Uważaj na burze, omijaj kałuże

Uważaj na burze, omijaj kałuże

Zalane jezdnie spowodowane intensywnymi opadami deszczu mogą skutecznie unieruchomić samochód, wyrządzając przy tym poważne uszkodzenia w jego mechanice.

Uważaj na burze, omijaj kałuże
Nie zawsze jednak wjazd w głęboką kałużę musi oznaczać śmierć jednostki napędowej. W każdym przypadku samochodu nie powinniśmy reanimować sami, najlepiej korzystając z wyspecjalizowanych serwisów. Próba uruchomienia zalanego pojazdu na własną rękę może spowodować zaciągnięcie wody do silnika i w konsekwencji doprowadzić do defektu jednostki.Inną sprawą jest fakt, że nawet jeśli próba reanimacji silnika powiedzie się to istnieje duże ryzyko, że woda zaciągnięta do komory jednostki napędowej wymiesza się z olejem silnikowym. W takim scenariuszu także należy liczyć się z awarią motoru.

Choć mało kierowców zdaje sobie z tego sprawę, ale niebezpiecznie może się zrobić także w samym momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce. Jeśli do układu elektrycznego wdarła się woda, próba zapłonu może skończyć się spalaniem całej instalacji elektrycznej wraz z uszkodzeniem systemów elektronicznych na pokładzie samochodu. Warto jest więc dla własnego bezpieczeństwa odłączyć akumulator.

Eksperci w każdym takim przypadku zalecają odholowanie popowodziowego auta do sprawdzonego serwisu. Tam mechanicy po dokładnych oględzinach pojazdu powinni stwierdzić czy osuszenie podzespołów jest możliwe i opłacalne. Krytyczne jest w tym przypadku to jak długo czasu pojazd spędził w wyjątkowo niekorzystnych warunkach, jak głęboko "zanurkował" w kałuży podczas jazdy oraz w jakim stopniu była zanieczyszczona woda.

Jakie głębokości kałuż nie powinny zagrozić naszemu samochodowi? Te nie przekraczające górnej linii nadkoli (choć to nie reguła). W każdym razie przy ich pokonywaniu należy zachować dużo uwagi i ustabilizować prędkość (nie może być za szybko, ani zbyt wolno by nie dopuścić do zdławienia silnika i zatrzymania samochodu). Krytycznym momentem jest sytuacja, w której kierowcy nie uda się zauważyć zniwelowania terenu, a maska zanurkuje pod taflę wodę. Jeśli stanie się to tylko na krótki moment z reguły przejazd zakończy się bez żadnych konsekwencji. Jeżeli silnik zgaśnie nie pozostaje nic innego jak wspomniane odholowanie do serwisu i liczenie na łut szczęścia, że auto uda się przywrócić do pełnej sprawności.

Czytaj także: Okazje po powodzi mogą cię zrujnować! >>>

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.