mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > VAT od nowych aut

VAT od nowych aut

Od 2004 r. będzie można odliczać VAT przy zakupie nowych aut. Branża domaga się większych ulg niż projektowane 3 tys. zł od sztuki.

Zaproponowałem, aby można było obniżać podatek należny nawet o 50 proc. podatku naliczonego przy zakupie auta osobowego na cele związane z działalnością gospodarczą, jednak nie więcej niż 3 tys. zł od sztuki. Posłowie to przyjęli - mówi Janusz Lisak, szef podkomisji z Unii Pracy.

Ten pułap nie satysfakcjonuje jednak branży motoryzacyjnej. - Będziemy starać się o wyższą kwotę. Na najbliższym posiedzeniu podkomisji przedstawimy posłom wyliczenia wskazujące, że 3 tys. zł to zbyt niski pułap - mówi Jakub Faryś, dyrektor Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów. Posiedzenie podkomisji planowane jest w piątek. Nieoficjalnie mówi się, że branżę satysfakcjonuje co najmniej 5 tys. zł.

Od 2004 r. nie będzie można homologować jako ciężarówki pojazdów typu hatchback oraz kombi. Oznacza to, że przy zakupie pojazdów z tzw. kratką firmy nie mogłyby korzystać z prawa do odliczenia 22 proc. VAT. To rozwiązanie wynika z dostosowania polskiego prawa do unijnego. Skutkiem może być spadek sprzedaży tego typu pojazdów, gdyż zdrożeją one o kwotę nieodliczalnego VAT.(...)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach
Nowy Ford Transit Custom już niebawem w salonach
Ford zaprezentował nowe wcielenie modelu Transit Custom. Samochód dostawczy o ładowności jednej tony ma całkowicie nowe wnętrze, jest wydajniejszy, a do tego wygląda atrakcyjnie. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów na początku przyszłego roku.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic