mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > VW - 2,5 mln samochodów z fabryki w Poznaniu

VW - 2,5 mln samochodów z fabryki w Poznaniu

To ogromny powód do dumy, tak dla Volkswagena, jak i załogi polskiej fabryki w Poznaniu. Z poznańskiej linii montażowej zjechało 2,5 mln samochodów. Jubileuszowym autem jest VW Caddy.

VW - 2,5 mln samochodów z fabryki w Poznaniu
Historia zakładu w Poznaniu zaczęła się w 1994 roku, kiedy to w fabryce rozpoczęto montaż Skody Felicii i zbudowano prawie 800 egzemplarzy tego modelu. Co ciekawe w kolejnych latach powstawały tam takie auta jak Seat Cordoba, Audi A6 i VW Bora, Polo oraz Passat. W 1995 roku poznański zakład, jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce z branży moto dostał certyfikat DIN ISO 9002. Rok później w fabryce utworzono odlewnię, gdzie do dziś powstają komponenty aluminiowe, które trafiają do różnych marek koncernu z Wolfsburga.

Przełom nadszedł w latach 2002 i 2003, kiedy to z taśmy montażowej zjechał ostatni egzemplarz Skody Fabii. Zakład przygotowano do produkcji bazowych VW - Caddy i Transportera. Rozbudowa fabryki o nowoczesną lakiernię i zabudowy socjalne sprawiła, że wzrosło zatrudnienie oraz moce produkcyjne - z 40 tys. do ok. 170 tys. aut produkowanych rocznie. Milionowy samochód został wyprodukowany w poznańskim zakładzie VW 11 grudnia 2007 roku i był nim Caddy w wersji Maxi Furgon.Rok temu w zakładzie Volkswagen Poznań powstało w sumie 170 810 samochodów:
  • VW Transporter - 20 447 sztuk
  • VW Caddy - 150 363 sztuk

Warto zaznaczyć, że od 2003 roku fabryka w Poznaniu jest jedynym zakładem gdzie montowany jest VW Caddy. W ciągu doby budowanych jest tam 720 samochodów.

Jubileuszowym, 2,5-milionowym autem, który został wyprodukowany w Poznaniu jest czarny VW Caddy w wersji Trendline z silnikiem 1.4 TSI. Auto dodatkowo zostało wyposażone w klimatyzację, czujniki parkowania, przyciemnianie szyby w przedziale pasażersko – ładunkowym, podgrzewane fotele i instalację telefoniczną Bluetooth. Właścicielem jubileuszowego auta jest Pan Dominik Pochodyła, przedsiębiorca na co dzień prowadzący sad i tłocznię. Kluczki do auta przekazał dyrektor zakładu Volkswagen Poznań Dieter Mnich i Piotr Łakomy (dyrektor marki Volkswagen Samochody Użytkowe).


Podobne wiadomości:

Oto najszybszy VW Beetle na świecie

auto motor i sport 2016-09-20

Oto najszybsza wersja Volkswagena Beetle, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Samochód zadebiutował podczas festiwalu World of Speed na jeziorze Bonneville w USA i rozpędził się do prędkości 328 km/h. 

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?