mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Vila i frid Saab

Vila i frid Saab

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako jeden z najsmutniejszych w dziejach ludzkości, a na pewno będzie to najgorszy dzień w historii szwedzkiego przemysłu. Saab złożył wniosek o upadłość.

Vila i frid Saab
Na swojej stronie Saab zamieścił oficjalne stanowisko, w którym możemy przeczytać, że Saab Automobile AB, Saab Automobile Tools AB oraz Saab Powertrain AB złożyły dziś wniosek o upadłość w Sądzie Rejonowym w Vänersborg. Sytuacja ta jest spowodowana blokadą sprzedaży szwedzkiej marki chińskim przedsiębiorstwom przez GM.

Youngman poinformował Saaba, że nie jest w stanie kontynuować finansowania reorganizacji marki. Po tej decyzji chińskiej firmy zarząd Saaba zdecydował się na złożenie wniosku o upadłość, gdyż brak finansowania spowoduje, że marka będzie niewypłacalna. Zgłoszenie upadłości to najlepsze co Szwedzi mogli zrobić w interesie swoich wierzycieli, czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej. Decyzja o zatwierdzeniu zgłoszenia ma pojawić się bardzo szybko. Z kolei Swedish Automobile N.V. (Swan) właściciel marki zapowiedział, że nie będzie czerpał żadnej korzyści finansowej z zaistniałej sytuacji i całkowicie zrzeka się swoich udziałów w Saabie.

Dzisiejsza smutna informacja to koniec ciągnącej się od kilku miesięcy historii dotyczącej ratowania Saaba. Na większości serwisów internetowych w pojawiających się komentarzach większość ludzi obwinia za zaistniałą sytuację GM. Z jednej strony nie ma co się dziwić, że amerykański koncern nie wyraził zgody na sprzedaż chińczykom Saaba. Umożliwienie chińskim firmom dostępu do technologii GM  było by dla amerykanów strzałem w kolano. Z drugiej zaś strony, gdyby GM nie pozbyło się szwedzkiej marki niczym ojciec niechcianego dziecka, a cały czas starało się znaleźć poważnego klienta to Saab byłby uratowany. Jakoś Ford nie obawiał się sprzedaży Volvo Geely. Pozostaje nam tylko powiedzieć vila i frid" - spoczywaj w pokoju.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Saab Concept GM

Podobne wiadomości:

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

Komentuj:

szklany 2011-12-25

Jest mi zwyczajnie żal. Nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem jaka jest w 100% prawda, co jest tego upadku przyczyną, czy winne jest tylko GM czy nie... Ale Saaba po prostu żal :/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech