mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Vila i frid Saab

Vila i frid Saab

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako jeden z najsmutniejszych w dziejach ludzkości, a na pewno będzie to najgorszy dzień w historii szwedzkiego przemysłu. Saab złożył wniosek o upadłość.

Vila i frid Saab
Na swojej stronie Saab zamieścił oficjalne stanowisko, w którym możemy przeczytać, że Saab Automobile AB, Saab Automobile Tools AB oraz Saab Powertrain AB złożyły dziś wniosek o upadłość w Sądzie Rejonowym w Vänersborg. Sytuacja ta jest spowodowana blokadą sprzedaży szwedzkiej marki chińskim przedsiębiorstwom przez GM.

Youngman poinformował Saaba, że nie jest w stanie kontynuować finansowania reorganizacji marki. Po tej decyzji chińskiej firmy zarząd Saaba zdecydował się na złożenie wniosku o upadłość, gdyż brak finansowania spowoduje, że marka będzie niewypłacalna. Zgłoszenie upadłości to najlepsze co Szwedzi mogli zrobić w interesie swoich wierzycieli, czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej. Decyzja o zatwierdzeniu zgłoszenia ma pojawić się bardzo szybko. Z kolei Swedish Automobile N.V. (Swan) właściciel marki zapowiedział, że nie będzie czerpał żadnej korzyści finansowej z zaistniałej sytuacji i całkowicie zrzeka się swoich udziałów w Saabie.

Dzisiejsza smutna informacja to koniec ciągnącej się od kilku miesięcy historii dotyczącej ratowania Saaba. Na większości serwisów internetowych w pojawiających się komentarzach większość ludzi obwinia za zaistniałą sytuację GM. Z jednej strony nie ma co się dziwić, że amerykański koncern nie wyraził zgody na sprzedaż chińczykom Saaba. Umożliwienie chińskim firmom dostępu do technologii GM  było by dla amerykanów strzałem w kolano. Z drugiej zaś strony, gdyby GM nie pozbyło się szwedzkiej marki niczym ojciec niechcianego dziecka, a cały czas starało się znaleźć poważnego klienta to Saab byłby uratowany. Jakoś Ford nie obawiał się sprzedaży Volvo Geely. Pozostaje nam tylko powiedzieć vila i frid" - spoczywaj w pokoju.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Saab Concept GM

Podobne wiadomości:

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Aktualności 2015-10-19

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

Komentuj:

szklany 2011-12-25

Jest mi zwyczajnie żal. Nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem jaka jest w 100% prawda, co jest tego upadku przyczyną, czy winne jest tylko GM czy nie... Ale Saaba po prostu żal :/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando