mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volkswagen Transporter jest z nami 65 lat

Volkswagen Transporter jest z nami 65 lat

Choć taki wiek uprawnia każdego Niemca do przejścia na emeryturę, Volkswagen Transporter nie przestaje służyć przedsiębiorcom i rodzinom. W oczekiwaniu na jego szóstą generację przypominamy początki legendy.

Volkswagen Transporter jest z nami 65 lat
Volkswagen Transporter, z początku nazywany Typem 2, powstał trochę przypadkiem. Nie zrodził się podczas burzy mózgów na zebraniu zarządu niemieckiej firmy, lecz w notesie holenderskiego importera aut tej marki - Bena Pona. Dostrzegł on potencjał opartego na podwoziu Garbusa transportowego wózka, używanego w wolfsburskiej fabryce. Szkic dostawczego auta, zdolnego między umieszczonym z tyłu silnikiem a szoferką zmieścić 750kg ładunku, przerodził się wkrótce w pierwsze prototypy.

Trzy lata później, 8 marca 1950 roku, we wspomnianej fabryce ruszył montaż gotowego auta. Powstawało 10 sztuk dziennie, a ze wspomnianego Garbusa (VW Typ 1) Transporter przejął silnik typu boxer o mocy 24,5KM oraz przednią i tylną oś. Konstrukcja podłogi została wzmocniona i tak skonstruowany Typ 2 potrafił udźwignąć nawet 900kg ładunku.

Popyt na ten praktyczny wóz transportowy okazał się znacznie przekraczać potencjał produkcyjny wolfsburskiej manufaktury, która jednocześnie nadal produkowała kompaktowego "chrząszcza". Do końca 1950 roku zmontowano dokładnie 8001 sztuk Typu 2, nazywanego dzisiaj Transporterem T1. W 1954 roku po drogach całego świata jeździło już 100 000 Bulików (potoczna nazwa auta, skrót od Bus Lieferwagen), ale to nadal była kropla w morzu potrzeb klientów. Dlatego aby sprostać potrzebom niemieckich przedsiębiorców, w błyskawicznym tempie zbudowano zupełnie nową fabrykę w Hanowerze, w której 8 marca 1956 ruszyła produkcja dostawczych Volkswagenów.

Trwa ona do dziś, bo choć pierwsza edycja Transportera zakończyła swoją misję w 1967 roku, to kolejne niemieckie dostawczaki służą nadal zarówno klientom biznesowym, jak i rodzinom jako uniwersalne vany. Od 8 marca 1950 roku powstało aż 11 milionów Transporterów pięciu kolejnych generacji. Wielofunkcyjny Volkswagen to jednak nie tylko dostawcze blaszaki, ale także legendarne osobowe wersje Samba, których tradycję kontynuuje do dziś Multivan. Obecnie produkowany Volkswagen T5 zostanie niebawem zastąpiony szóstą z kolei generacją, której zapowiedzią jest zaprezentowany niedawno w Hanowerze pickup Tristar.
65 lat temu oryginalny Volkswagen Typ 2 Transporter rozpoczął niezwykle ważny rozdział w historii tej marki, odpowiedając na potrzebę rynku, który wręcz domagał się prostego, funkcjonalnego i taniego auta dostawczego. Zbudował niejeden niemiecki biznes i towarzyszył tysiącom ludzi na świecie w ich podróżach. Dzisiaj 19 500 osób pracuje w dziale VW zajmującym się autami dostawczymi, w tym 5700 tworzy Transportery w poznańskiej fabryce marki. 65-lecie dostawczego Volkswagena to na pewno nie ostatni jubileusz w jego karierze.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter
Cena podstawowa już od: 97 995 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. kombi van-4dr. mixt-4dr. rama-2dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Volkswagen T-Roc - nowy crossover w rodzinie

Aktualności 2017-08-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.