mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volkswagen kupił udziały w Suzuki

Volkswagen kupił udziały w Suzuki

Volkswagen wytrwale podąża drogą do bycia największym producentem samochodów na świecie. Niemiecki koncern w ostatnim czasie sfinalizował przejęcie marki Porsche, a teraz nabył częściowe udziały w japońskiej marce Suzuki.

Volkswagen kupił udziały w Suzuki
Japońska firma specjalizująca się w budowie aut miejskich w 19,9% zależna jest już od koncernu z Wolfsburga. To początek strategicznego aliansu pomiędzy oboma producentami. Można śmiało przypuszczać, że Volkswagen w przyszłości powiększy swój zasięg i być może całkowicie przejmie Suzuki, tworząc w ten sposób kolejną markę-córkę w swoim portfolio.Umowa wykupu akcji Suzuki została tak zorganizowana przez niemiecki koncern, że połowa kwoty za zakup 19,9% udziałów zostanie zainwestowana przez Suzuki w akcje Volkswagena. Cała transakcja ma być sfinalizowana najpóźniej do stycznia 2010 roku.

W ramach nowego partnerstwa obie firmy zachowają swoje status quo jeśli chodzi o nazwy obu firm. Volkswagen uzyska szerszy dostęp do rynku indyjskiego, na którym Suzuki odnotowuje jedne z najwyższych wyników sprzedaży. Ponadto VW otrzyma profity z doświadczenia Suzuki w budowie małych i ekonomicznych modeli. Niemcom zależy na tej wiedzy szczególnie w odniesieniu do zapowiedzianego modelu Up, który ma być najmniejszym modelem marki. Suzuki uzyska natomiast szeroki dostęp do technologii Volkswagena.

Porozumienie Volkswagena i Suzuki to już drugi w krótkim czasie sygnał na nowy trend panujący w globalnej branży motoryzacyjnej, łączenia się marek europejskich i azjatyckich w ramach aliansu. Nie tak dawno temu swoje chęci stworzeniu większego konglomeratu wyraził francuski koncern PSA Peugeot Citroen, razem z japońskim Mitsubishi. Od kilku lat udanie współpracują ze sobą także Renault i Nissan.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen up!
Volkswagen up!
Cena podstawowa już od: 37 590 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Volkswagen Tiguan – seria limitowana

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~w 2009-12-23

tzn, ze vw kupuje suzuki, a suzuki oddaje mu czesc kasy. super interes.

~alek 2009-12-11

po prostu VW bedzie miał trochę udziałów w Suzuki, a Suzuki w VW, nie bedzie to żadne przejecie, a po prostu coś na kształt takiego partnerstwa jak Renault i Nissan, bądź Peugeot i Citroen

~wef 2009-12-10

"połowa kwoty za zakup 19,9% udziałów zostanie zainwestowana przez Suzuki w akcje Volkswagena" to kto kogo kupuje?

~jabol 2009-12-09

to w końcu volswagen przejął Porsche, czy Porsche VW?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.