mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volkswagen kupił udziały w Suzuki

Volkswagen kupił udziały w Suzuki

Volkswagen wytrwale podąża drogą do bycia największym producentem samochodów na świecie. Niemiecki koncern w ostatnim czasie sfinalizował przejęcie marki Porsche, a teraz nabył częściowe udziały w japońskiej marce Suzuki.

Volkswagen kupił udziały w Suzuki
Japońska firma specjalizująca się w budowie aut miejskich w 19,9% zależna jest już od koncernu z Wolfsburga. To początek strategicznego aliansu pomiędzy oboma producentami. Można śmiało przypuszczać, że Volkswagen w przyszłości powiększy swój zasięg i być może całkowicie przejmie Suzuki, tworząc w ten sposób kolejną markę-córkę w swoim portfolio.Umowa wykupu akcji Suzuki została tak zorganizowana przez niemiecki koncern, że połowa kwoty za zakup 19,9% udziałów zostanie zainwestowana przez Suzuki w akcje Volkswagena. Cała transakcja ma być sfinalizowana najpóźniej do stycznia 2010 roku.

W ramach nowego partnerstwa obie firmy zachowają swoje status quo jeśli chodzi o nazwy obu firm. Volkswagen uzyska szerszy dostęp do rynku indyjskiego, na którym Suzuki odnotowuje jedne z najwyższych wyników sprzedaży. Ponadto VW otrzyma profity z doświadczenia Suzuki w budowie małych i ekonomicznych modeli. Niemcom zależy na tej wiedzy szczególnie w odniesieniu do zapowiedzianego modelu Up, który ma być najmniejszym modelem marki. Suzuki uzyska natomiast szeroki dostęp do technologii Volkswagena.

Porozumienie Volkswagena i Suzuki to już drugi w krótkim czasie sygnał na nowy trend panujący w globalnej branży motoryzacyjnej, łączenia się marek europejskich i azjatyckich w ramach aliansu. Nie tak dawno temu swoje chęci stworzeniu większego konglomeratu wyraził francuski koncern PSA Peugeot Citroen, razem z japońskim Mitsubishi. Od kilku lat udanie współpracują ze sobą także Renault i Nissan.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen up!
Volkswagen up!
Cena podstawowa już od: 37 590 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

~w 2009-12-23

tzn, ze vw kupuje suzuki, a suzuki oddaje mu czesc kasy. super interes.

~alek 2009-12-11

po prostu VW bedzie miał trochę udziałów w Suzuki, a Suzuki w VW, nie bedzie to żadne przejecie, a po prostu coś na kształt takiego partnerstwa jak Renault i Nissan, bądź Peugeot i Citroen

~wef 2009-12-10

"połowa kwoty za zakup 19,9% udziałów zostanie zainwestowana przez Suzuki w akcje Volkswagena" to kto kogo kupuje?

~jabol 2009-12-09

to w końcu volswagen przejął Porsche, czy Porsche VW?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando