mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo 9700 dla wrocławskich strażaków

Volvo 9700 dla wrocławskich strażaków

Wyjątkowy model autobusu turystycznego Volvo 9700 ze statusem pojazdu specjalnego został przekazany Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Pojazd operacyjnego do transportu ratowników i ewakuacji osób poszkodowanych została zakupiony w ramach finansowanego z UE projektu pod "Bezpieczny Dolny Śląsk - rozbudowa centrów ratownictwa Województwa Dolnośląskiego - zakup specjalistycznego sprzętu technicznego".

Volvo 9700 dla wrocławskich strażaków
Autobus wyposażony jest w 12-biegową skrzynię biegów Volvo I-shift oraz w nowy silnik D13C, spełniający wymagania Euro 5 w zakresie emisji spalin i hałasu oraz posiadający system oczyszczania spalin SCR (selektywna redukcja katalityczna). Pojazd jest również wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. (elektronicznie sterowane hamulce tarczowe), ESP (elektroniczny program stabilizacji toru jazdy pojazdu), FIP (specjalna konstrukcja ściany przedniej, absorbująca energię uderzenia przy zderzeniu czołowym) czy system zapobiegający wjechaniu samochodu pod autobus przy zderzeniu czołowym. 

Autobus posiada dodatkowo wyposażenie specjalne, m.in. system akustyczny sygnalizacyjno-ostrzegawczy, umożliwiający podawanie komunikatów słownych, dwie lampy błyskowe koloru niebieskiego z przodu i jedną z tyłu, radiotelefon z anteną na dachu, zestaw ratownictwa medycznego z deską ortopedyczną, kamerę termowizyjną, pompę hydrauliczną wraz z narzędziami ratowniczymi. 
 
- Dokładamy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu wychodzić naprzeciw wysokim oczekiwaniom klientów, nawet tym najbardziej nietypowym. Dlatego też oprócz standardowego wyposażenia, zainstalowaliśmy w autobusie wyposażenie specjalne, konieczne do realizacji zadań Państwowej Straży Pożarnej. Jest to już kolejny tego typu autobus z wrocławskiej fabryki Volvo, który dostarczamy do klienta. Realizowaliœmy już podobny projekt dla Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie - mówi Władysław Smyk, szef sprzedaży Volvo Polska Autobusy

Autobus Volvo 9700 jest oznakowany jak typowy pojazd pożarniczy, co umożliwia mu poruszanie się na zasadach pojazdu uprzywilejowanego. 

Autobus będzie brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, które wymagają zapewnienia transportu lub schronienia dla większej grupy strażaków lub osób. Może mieć zastosowanie podczas działań długotrwałych (np. powódź), gdzie istnieje konieczność dowiezienia i wymiany strażaków-ratowników biorących udział w akcji. W przypadku zdarzeń takich jak np. duży wypadek czy katastrofa budowlana, autobus może być wykorzystywany jako tymczasowe schronienie dla osób poszkodowanych czy ewakuowanych. M.in. z tego powodu na wyposażeniu znajdują się zestawy do ratownictwa medycznego wykorzystywane w Straży Pożarnej, sprzęt hydrauliczny (nożyce) i pneumatyczny (poduszki). 

Volvo 9700 będzie też służyć do przewozu strażaków podczas ćwiczeń lub szkoleń organizowanych w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kadry. 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo autobusy volvo buses pojazdy specjalistyczne

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando