mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo FE z kabiną niskopodłogową

Volvo FE z kabiną niskopodłogową

Do oferty samochodów ciężarowych Volvo spełniających normę Euro 6 dołączył model FE z niskowejściową kabiną Low Entry Cab (LEC).

Volvo FE z kabiną niskopodłogową
Volvo FE LEC pod względem konstrukcyjnym bazuje na najnowszej generacji modelu FE. Identyczne są takie elementy jak podwozie, układ napędowy, mechanizm sterujący, a nawet design w obydwu modelach. Najważniejszą różnicą jest niskowejściowa, przelotowa kabina w Volvo FE LEC. Stopień wejściowy znajduje się na wysokości zaledwie 530 mm nad jezdnią. Funkcja "przyklęku" pozwala zmniejszyć tę wysokość o kolejne 90 mm. Drzwi kabiny otwierają się pod kątem 90 stopni, zaś jej podłoga jest całkowicie płaska. Kabina może być wyposażona nawet w cztery fotele, spośród których ten dla kierowcy jest wysunięty nieco do przodu w celu zapewnienia lepszej widoczności. Obserwację otoczenia pojazdu ułatwiają również duże lusterka wsteczne i rampowe. W opcji dostępne są dodatkowe szyby boczne - w bocznych ścianach kabiny za drzwiami.

Volvo FE LEC zostało stworzone głównie z myślą o takich zastosowaniach jak wywóz śmieci bądź miejski transport dystrybucyjny. Dlatego model ten posiada wiele praktycznych rozwiązań, które powinny być przydatne podczas codziennej pracy. Funkcja "przyklęku" na przykład aktywuje się automatycznie po uruchomieniu hamulca postojowego, umożliwiając szybkie wygodne opuszczenie kabiny przez załogę. Można ją również włączać i wyłączać przełącznikiem znajdującym się na desce rozdzielczej. Obok fotela kierowcy znajduje się przyłącze pneumatyczne dla pistoletu pneumatycznego, którego można użyć do usunięcia kurzu i innych zanieczyszczeń z wnętrza kabiny. Za fotelem kierowcy przewidziano możliwość zamontowania gniazda elektrycznego 24 V np. w celu zasilania chłodziarki. Przewidziano także miejsce do montażu wyświetlacza kamery cofania lub urządzenia wagowego, za pośrednictwem specjalnego uchwytu na dece rozdzielczej.


Nowe Volvo FE LEC otrzymało ogólnoeuropejską homologację dla pojazdu kompletnego. Spełnia zarówno normy europejskie i szwedzkie, jak i rygorystyczne normy Volvo Trucks dotyczące bezpieczeństwa zderzeniowego. Pojazd ma swoją premierę na trwającej właśnie wystawie IFAT w Monachium (5-9 maja br.).

Volvo FE LEC dostępne będzie w konfiguracji 4x2 lub 6x2 ze skrętną osią wleczoną. Do jego napędu posłuży silnik Volvo D8K Euro 6 w trzech wariantach mocy 250, 280 lub 320 KM, który współpracuje ze skrzynią biegów Volvo I-Shift lub w pełni automatyczną przekładnią Allison.

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.