mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo FH16: Najmocniejszy ciężarowiec

Volvo FH16: Najmocniejszy ciężarowiec

Volvo FH16 ze swym 660-konnym silnikiem D16E bije dotychczasowe rekordy i jest najmocniejszym samochodem ciężarowym na rynku.

Volvo FH16: Najmocniejszy ciężarowiec

Volvo Fh16 wyposażone jest w nowy hamulec silnikowy, którego moc wzrosła o 15 procent. Zoptymalizowany układ napędowy obejmuje inteligentną skrzynię biegów Volvo I-Shift, która teraz dostępna jest dla zestawów drogowych o masie całkowitej powyżej 60 ton. 

Volvo FH16 teraz dysponuje większą mocą: 660 i 580 KM oraz momentem obrotowym: 3100 i 2800 Nm odpowiednio. W obszarze maksymalnego momentu obrotowego, 90% tego momentu jest dostępne po upływie zaledwie ok. dwóch sekund.

Moc Volvo FH16 jest szczególnie odczuwalna podczas jazdy ciężkim zestawem drogowym w terenie górzystym. Duża moc maksymalna pozwala utrzymać prędkość w trakcie jazdy pod górę, zaś duża moc hamulca silnikowego zapewnia bezpieczny zjazd ze wzniesienia, bez konieczności nadużywania hamulców zasadniczych. Hamulec silnikowy VEB+ (nowa generacja hamulca silnikowego Volvo), oferowany w silniku D16E w ramach opcji, stanowi duży krok naprzód. Moc hamowania wzrosła o 15 procent w porównaniu do poprzedniej wersji hamulca VEB. Hamulec kompresyjny jest wbudowany w mechanizm zaworowy, VEB+ wykorzystuje dodatkową dźwignię zaworową uruchamianą podczas hamowania, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie siły docisku zaworów wydechowych. Maksymalna moc hamowania hamulcem silnikowym VEB+ wynosi aż 425 kW, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego używania zwalniacza.

Skrzynia biegów I-Shift została opracowana od nowa i jest przystosowana do zestawów drogowych o masie całkowitej 60 ton. Wzajemne dopasowanie silnika i skrzyni biegów przynosi rezultat w postaci optymalnej strategii zmiany przełożeń. W przypadku specjalnych zadań transportowych układ napędowy może zostać przystosowany do mas całkowitych powyżej 60 ton. Zasadniczo, I-Shift to elektronicznie sterowana, 12-biegowa, dwuzakresowa skrzynia biegów z półbiegami, zapewniająca automatyczną zmianę przełożeń. Jej nowa generacja jest krótsza i lżejsza od swej poprzedniczki. W każdej chwili istnieje możliwość przejścia na sterowanie ręczne, jeżeli taka jest wola kierowcy. Volvo I-Shift jest standardowym wyposażeniem pojazdów z silnikiem o mocy 660 KM. Tak jak dotychczas, oferta obejmuje również 14-biegową, manualną skrzynię biegów z półbiegami i zmianą zakresów.

Jednostka D16E jest niezwykle oszczędna, jeżeli chodzi o zużycie paliwa. Spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 4. Silnik D16E został zaprojektowany od podstaw, z myślą o wysokiej sprawności procesu spalania i małej zawartości cząstek stałych. Resztkowa zawartość tlenków azotu jest eliminowana poprzez oczyszczanie spalin W systemie AdBlue.

Volvo FH16 ma nowy, jednoznacznie rozpoznawalny przód kabiny. Dolne kraty wlotu powietrza wyglądają teraz bardzo spójnie. Zapewniają przy tym większy przepływ powietrza chłodzącego. Kabina dostępna jest w trzech wersjach – sypialnej, Globetrotter oraz Globetrotter XL. Aerodynamiczny profil kabiny z łagodnymi liniami i starannie dobranymi spoilerami zmniejsza opór powietrza i powoduje zmniejszenie zużycia paliwa.
Wnętrze kabiny zapewnia wysoki poziom komfortu.

Ergonomiczna deska rozdzielcza jest wyprofilowana w lekki łuk. Zestaw wskaźników został udoskonalony, otrzymując m.in. bardziej czytelny wyświetlacz o wyższej rozdzielczości.  Kabina, wykonana ze stali o podwyższonej wytrzymałości, tworzy klatkę bezpieczeństwa dla kierowcy. Poziom bezpieczeństwa innych użytkowników dróg zwiększa przednia belka przeciwnajazdowa FUPS (Front Underrun Protection System) firmy Volvo.

Czytaj także:

Volvo: Szpital na kołach 2006-02-01

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo Fh16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.