Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo: Nowe stanowisko kontroli jakości podzespołów ciężarówek

Volvo: Nowe stanowisko kontroli jakości podzespołów ciężarówek

W celu nadania tym podzespołom odpowiedniej wytrzymałości – by były w stanie sprostać nawet najtrudniejszym warunkom eksploatacji – bez konieczności ich „przewymiarowywania”, Volvo Trucks wykorzystuje całkowicie nowe stanowisko do badań trwałościowych osi napędowych.

Volvo: Nowe stanowisko kontroli jakości podzespołów ciężarówek
Nowe stanowisko badawcze znajduje się w fabryce Volvo w Goeteborgu, w Szwecji. Pozwala w ciągu zaledwie kilku tygodni zrealizować kompletny program symulacji obciążeń i naprężeń działających na samochód ciężarowy w całym okresie eksploatacji. Równoważne badanie na wcześniej wykorzystywanym stanowisku trwało czterokrotnie dłużej.

To największe tego rodzaju stanowisko badawcze na świecie, umożliwiające testowanie kompletnych osi zespolonych o nośności do 32 ton. I właśnie dzięki temu jest tak wyjątkowe.

– Testy, które dzięki nowemu stanowisku badawczemu jesteśmy w stanie przeprowadzić w czasie od sześciu do dziesięciu tygodni poprzednio trwały od sześciu do ośmiu miesięcy i obejmowały próby drogowe na torze testowym. Nowe stanowisko zapewnia również wyniki bliższe rzeczywistości – mówi Göran Johansson, menedżer ds. badań testowych w Volvo.

Zapewnienie jakości jest decydującym i najbardziej czasochłonnym etapem procesu projektowania w Volvo Trucks. Dzięki skróceniu fazy testów z kilku miesięcy do kilku tygodni, skróceniu ulega cały proces opracowywania produktu. Ponadto, nowe stanowisko umożliwia prowadzenie bardziej zaawansowanych, niż dotychczas badań. Badania te są jednym z etapów projektowania osi nowej generacji, mającym na celu optymalizację konstrukcji samochodu ciężarowego.

– Optymalizacja polega na zapewnieniu prawidłowego działania układów pojazdu, przy jednoczesnej minimalizacji masy własnej i kosztów podzespołów, poprzez uniknięcie ich „przewymiarowania” – wyjaśnia Göran Johansson.

Kompleksowa symulacja rzeczywistości
Dla rozwiązania tego skomplikowanego równania, konieczna jest zdolność do badania poszczególnych układów w złożonych cyklach obciążeń, przy zachowaniu odpowiednio wysokiej precyzji. Na nowym stanowisku badawczym Volvo, kompletna oś jest poddawana działaniu sił pionowych i poziomych, a także momentu obrotowego oddziałującego na koła. Każda z sił oraz moment obrotowy mogą być symulowane odrębnie lub równocześnie. Stanowisko pozwala na odczyt danych z ponad stu punktów pomiarowych. Żeby zapewnić wymagany poziom dokładności, elektroniczne instrumenty pomiarowe są w stanie odczytywać sygnały z częstotliwością ponad 1000 razy na sekundę.

Badania są prowadzone w czasie rzeczywistym, co oznacza, że obciążenia i naprężenia działające na osie są identyczne, jak podczas normalnej eksploatacji pojazdu, z tym, że częstość ich zmian jest znacznie większa. Opracowano kilka podstawowych cykli testowych, odzwierciedlających zastosowania, takie jak transport długodystansowy, transport dystrybucyjny i transport budowlany. Co więcej, istnieje możliwość indywidualnej modyfikacji poszczególnych cykli, tak, aby reprezentowały warunki panujące w danym segmencie transportu. Cykle testowe są opracowywane w oparciu o dane pochodzące z należących do klientów pojazdów przebadanych na torze testowym.

Największe na świecie stanowisko badawcze
Nowe stanowisko badawcze Volvo to największe tego rodzaju urządzenie na świecie, umożliwiające testowanie kompletnych osi zespolonych o nośności do 32 ton. I właśnie dzięki temu jest tak wyjątkowe. Duże podzespoły wymagają stosowania dużych sił, stąd tak ogromna masa stanowiska. Urządzenie samo w sobie waży 220 ton, lecz jest posadowione na betonowym bloku (podstawa sejsmiczna) o masie blisko 1000 ton, który z kolei spoczywa na poduszkach powietrznych neutralizujących siły reakcji w celu ochrony budynku laboratorium.

Stanowisko do badań osi Volvo, fakty
• Wymiary stanowiska: długość 14 m, szerokość 8 m, wysokość 4,5 m.
• Urządzenie samo w sobie waży 220 ton i jest posadowione na podstawie sejsmicznej o masie 980 ton.
• W układzie hydraulicznym zastosowano 12 pomp o łącznej mocy 2000 kW i wydatku 4900 l/min.
• Częstotliwość pracy elektronicznej aparatury kontrolno-pomiarowej wynosi 1024 Hz.

Podobne wiadomości:

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na świecie

Volvo Iron Knight - najszybsza ciężarówka na...

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-18

Luksusowy fotelik dziecięcy w Volvo XC90

Luksusowy fotelik dziecięcy w Volvo XC90

Technika 2015-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Denza 400 - chiński
Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera
Chiński rynek motoryzacyjny jest bardzo chłonny, co wykorzystują producenci. Na dodatek nie obowiązują tam restrykcyjne normy dotyczące spalania, dlatego jest to idealne miejsce do sprzedawania starszych technologii przez zachodnie koncerny. Takim przykładem jest Denza 400, produkowany przy udziale Daimlera.