mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo Trucks testuje diesle zasilane metanem

Volvo Trucks testuje diesle zasilane metanem

W lutym Volvo Trucks rozpocznie testy eksploatacyjne silników wysokoprężnych zasilanych metanem. Technologia będzie badana w rzeczywistych warunkach eksploatacji, we współpracy z wybranymi klientami w Szwecji. – Robimy to, że wprowadzić na rynek rozwiązanie łączące w sobie doskonałe właściwości pod względem ochrony środowiska, sprawności energetycznej, właściwości jezdnych i niskich kosztów eksploatacji – mówi Gunnar Ekwall, menedżer produktów Volvo Trucks w Skandynawii.

Volvo Trucks testuje diesle zasilane metanem
Pierwsza siódemka klientów uczestniczących w testach to: Borås Energi & Miljö, Ragn-Sells Sollentuna, Schenker-TGM Göteborg, Slaka Potatis Linköping, Svebol Logistics/Lidl Tumba, Viebke Åkeri Helsingborg i XR Miljöhantering Skövde. W ciągu kilku dni do wybranego klienta trafi ósmy pojazd testowy. Do testów wybrano dwa modele samochodów ciężarowych wyposażonych w silniki 7-litrowe: Volvo FL i Volvo FE.

Rosnące zapotrzebowanie na samochody ciężarowe zasilane gazem
Wraz z rozwojem sieci stacji paliwowych oferujących biogaz rynek wykazuje coraz większe zainteresowanie pojazdami napędzanymi silnikami spalającymi paliwo gazowe. Wybór Volvo Trucks padł na wyjątkową technologię, umożliwiającą zasilanie silnika wysokoprężnego mieszanką metanu i oleju napędowego. Dzięki temu połączono korzyści wynikające ze spalania gazu z wysoką sprawnością ogólną silnika wysokoprężnego - wyższą o około 35 procent od sprawności silnika o zapłonie iskrowym. Rezultatem jest znacznie niższe zużycie energii w porównaniu do samochodów ciężarowych z konwencjonalnymi silnikami gazowymi.

Wysoka sprawność i niezawodność
- Oprócz niższego zużycia paliwa, system spalania mieszanki metanu i oleju napędowego zapewnia większą niezawodność i niższe koszty eksploatacji pojazdu. Co więcej, jeżeli wyczerpie się gaz, kierowca może kontynuować jazdę wykorzystując tylko olej napędowy. Tak więc, jest to praktyczne i dostępne rozwiązanie dla wielu klientów, nawet na obszarach o wciąż nie w pełni rozwiniętej sieci dystrybucji gazu - wyjaśnia Gunnar Ekwall.

Fakty
Jak działa silnik gazowy Volvo Trucks zastosowany w pojazdach FL/FE

  •  Rozwiązanie bazuje na sprawdzonych, niezawodnych silnikach wysokoprężnych Volvo spełniających normę emisji spalin Euro 5.
  • Dostosowanie jednostki napędowej do spalania gazu polega na zamontowaniu w pojeździe zbiorników na sprężony metan (CNG/CBG). Poza tym, jednostkę napędową wyposaża się w dodatkowy, odrębny układ zasilania z wtryskiwaczami gazu umieszczonymi w kolektorze dolotowym. Prace dostosowawcze są prowadzone we współpracy z firmą Stadspartner, przy wykorzystaniu technologii Hardstaff.
  • Czynnikiem zapalającym mieszankę metanowo-powietrzną jest płomień powstający wskutek samozapłonu niewielkiej dawki oleju napędowego wtryskiwanego do komory spalania. Taki mechanizm spalania umożliwia wyeliminowanie świecy zapłonowej i pozwala na pełne wykorzystanie sprawności silnika wysokoprężnego. W rezultacie właściwości jezdne są identyczne, jak w przypadku pojazdu napędzanego konwencjonalnym silnikiem zasilanym olejem napędowym.
  • Wymagana ilość oleju napędowego zmienia się, zależnie od zmian warunków pracy silnika, lecz celem Volvo Trucks jest ograniczenie zużycia tego paliwa do minimum.

Metan + olej napędowy - najważniejsze zalety technologii Volvo Trucks:
  • Volvo Trucks jest pierwszym producentem wydajnych silników wysokoprężnych zasilanych gazem, spełniających normę emisji spalin Euro 5
  • Około 25 procent mniejsze zużycie energii w porównaniu do konwencjonalnego silnika gazowego.
  • Identyczna jak w przypadku konwencjonalnych silników wysokoprężnych moc i właściwości jezdne.
  • Technologia oparta na dwóch rodzajach paliwa umożliwia kontynuowanie jazdy tylko przy wykorzystaniu oleju napędowego, gdy wyczerpie się gaz - dodatkowa zaleta do czasu powstania w pełni rozwiniętej sieci dystrybucji gazu.
  • Wysoka sprawność silnika, w połączeniu z możliwością użycia gazu skroplonego powoduje, że technologia ta staje się realną alternatywą w transporcie długodystansowym.
Metan, fakty:

Metan jest składnikiem zarówno gazu ziemnego, jak i biogazu. Gaz ziemny jest paliwem kopalnym, podczas gdy biogaz produkuje się z surowców biodegradowalnych, np. odpadów.
Tematy w artykule: Volvo Trucks Volvo FH Volvo FL metan

Podobne wiadomości:

Ciężarowe Volvo vs. Koenigsegg - test nowej skrzyni biegów

Ciężarowe Volvo vs. Koenigsegg - test nowej...

Ciężarówki i Autobusy 2014-11-12

Volvo FL i FMX także z kabiną załogową

Volvo FL i FMX także z kabiną załogową

Ciężarówki i Autobusy 2014-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.