mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo już (prawie) chińskie!

Volvo już (prawie) chińskie!

Choć mówiło się o tym już od dłuższego czasu, to rozmowy wciąż się przeciągały. W końcu jednak w dniu wczorajszym doszło do podpisania umowy pomiędzy Fordem a chińskim koncernem Geely, w wyniku której chińska firma przejmie produkcję osobowych modeli Volvo.

Volvo już (prawie) chińskie!
Finalizacja transakcji ma nastąpić w trzecim kwartale roku, jednak wydaje się, że już nic nie stanie na przeszkodzie w przejęciu szwedzkiej marki. Szef chińskiej firmy Zhejiang Geely Holding Group, Li Shufu, potwierdził, że firma ma już zabezpieczoną całą kwotę 1,8 mld USD (w 1999 roku Ford zapłacił za Volvo 6,5 mld USD) na nabycie Volvo, choć niewykluczone, iż będzie się jeszcze starać o pożyczkę na ten cel od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zgodę wyraziły także szwedzkie związki zawodowe, które dość długo opierały się tej sprzedaży. Obawiano się głównie o to, że chińska firma wykorzysta przede wszystkim technologię Volvo, a nie będzie dbać o dalsze losy firmy i jej pracowników w Europie.

Dlatego, choć już w październiku ubiegłego roku Ford ogłosił, iż Geely jest preferowanym inwestorem, który może wkrótce nabyć przynoszące straty Volvo, to do samego końca negocjacji nic nie było w 100 procentach pewne. Jako przykład podawano często sytuację z przejęciem należącej do General Motors marki Hummer, z której w końcowej fazie wycofał się inny chiński producent Tengzhong.

Mało znana firma Tengzhong to jednak nie Geely, która jest największym producentem samochodów osobowych na rynku chińskim. I która w dodatku zapowiada niezwykle agresywną politykę sprzedaży swoich aut, której efektem ma być osiągnięcie rocznego poziomu sprzedaży 2 milionów aut już w 2015 roku. A jeszcze w ubiegłym roku poziom ten wynosił zaledwie 330 tys. aut, czyli tyle, ile łączna sprzedaż Volvo.

Czy więc pracownicy Volvo nie mają się czego bać? Według obietnic władz chińskiej firmy, Volvo pozostanie w dużej mierze niezależną firmą. Przede wszystkim, jeśli chodzi o europejski rynek. Zmiany w dłuższej perspektywie czasu nie dotkną produkcji aut w Europie - w fabrykach Volvo w Szwecji i Belgii.

Z kolei na chińskim rynku Geely planuje wybudowanie fabryki, z której rocznie wyjeżdżać będzie 300 tys. aut szwedzkiej marki. Ponadto Volvo może liczyć na wsparcie ze strony chińskiego rządu. Już pojawiły się pierwsze nieoficjalne jeszcze informacje, że samochody marki Volvo mogą wkrótce zastąpić Audi jako oficjalne auta rządowe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Volvo Geely Chiny rynek chiński

Podobne wiadomości:

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

sajmon 2010-03-30

Myślę, że dla inwestora najistotniejszy jest cały know-how volvo. Chińczycy jeszcze długo, długo sami musieliby dochodzić do tego jak produkować dobre samochody. a tak kupili sobie konstrukcje i produkcję - będą je stopniowo (albo też bardzo szybko) wdrażać we własnym kraju.

~dyl 2010-03-30

Observer, Ty i Twoja 240-tka pewno dłużej pożyjecie niż nowe chińskie Volvo ;))

~OBSERVER 2010-03-29

jA I MOJA 240-TKA ZACZYNAMY SIĘ OKOPYWAĆ !!!

~chychak 2010-03-29

nikt nie mówi, że to ma być chińszczyzna z logo Volvo, takiej ściemy to chyba Europejczycy nie łykną, ale za parę lat mogą zacząć po prostu produkować swoje modele jako Geely. Ale wcześniej jak piszesz będzie tak, że zaczną się oszczędności, podzespoły będą trafiać z chińskich firm, nastąpią zwolnienia w fabrykach.To jak dla mnie początek końca Volvo, lub jak kto woli przedłużanie agonii, choć chyba jeszcze w takim stanie VOLVO nie znajduje się

~KIMBY 2010-03-29

Swoich nie, bo kto kupi chińszczyznę z logo VOLVO ? Natomiast za parę lat jakość może spaść ( i prestiż !!), bo będą iść na oszczędności (część produkcji w Chinach, część poddostawców z Chin,....).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.