mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo wspiera bezpieczeństwo jazdy w kolumnie

Volvo wspiera bezpieczeństwo jazdy w kolumnie

Ponad 20 procent wszystkich wypadków z udziałem samochodów ciężarowych zdarza się podczas jazdy w kolumnie pojazdów lub w podobnych okolicznościach. Dlatego właśnie Volvo Trucks opracowało rozwiązanie o nazwie Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA (Automated Queue Assistance), który przejmując kontrolę nad pojazdem pomaga kierowcy w powolnej jeździe w potoku pojazdów. Układ został zademonstrowany w dniach 21–22 czerwca w Geteborgu, podczas spotkania podsumowującego projekt HAVEit.

Volvo wspiera bezpieczeństwo jazdy w kolumnie
HAVEit - skrót od Highly Automated Vehicles for Intelligent Transport - to realizowany pod auspicjami Unii Europejskiej projekt, mający na celu rozwój inteligentnych pojazdów nowej generacji. Od chwili inauguracji projektu w 2008 r. opracowano łącznie siedem kompleksowych inteligentnych i autonomicznych rozwiązań,  które obecnie, gdy projekt dobiega końca, są prezentowane. Jednym z rozwiązań przedstawionych przez Volvo Trucks jest Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA, opracowany wspólnie z Volvo Technology.

- Jazda w korku drogowym jest wyjątkowo monotonna. Postoje mogą trwać bardzo długo, co sprzyja dekoncentracji kierowcy, prowadzącej do wypadku - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.
Technologia opracowana na potrzeby AQuA ogranicza ryzyko, jakie powoduje jazda w kolumnie pojazdów. Dzięki wyposażeniu pojazdu w szereg urządzeń, zdolnych do przejęcia kontroli nad układem kierowniczym i prędkością, kierowca zyskuje pomoc w prowadzeniu samochodu ciężarowego i utrzymaniu właściwego stopnia koncentracji. Gdy tworzy się korek, kierowca może sam zdecydować, czy aktywować układ, który działa przy małych prędkościach jazdy. W każdej chwili może również przejąć kontrolę. Osobą odpowiedzialną za pojazd jest zawsze kierowca, więc aby zagwarantować jego właściwą czujność, kamera rejestruje poziom koncentracji kierowcy i gdy wykryje objawy świadczące o dekoncentracji, uruchamia alarm.

Celem AQuA jest ograniczenie zmęczenia kierowcy, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie wypadkom, które z kolei mogą powodować tworzenie się kolejnych korków drogowych. Jednak upłynie jeszcze trochę czasu, zanim AQuA trafi na rynek - technologia musi zostać dopracowana. Co więcej, decydującym czynnikiem będzie zaakceptowanie nowego rozwiązania przez klientów.

- Z naszych doświadczeń wynika, że ludzie potrzebują czasu, by nabrać zaufania do nowych systemów i powierzyć im kontrolę. Mimo to, AQuA stanowi wyznacznik tego, co może przynieść przyszłość - mówi Carl Johan Almqvist.

- Volvo Trucks mocno inwestuje w dalszy rozwój tego typu systemów wspomagających kierowców naszych pojazdów. Rozwój ten jest ważnym aspektem urzeczywistniania naszej wizji „opcji zerowej", która zakłada, że żaden samochód ciężarowy Volvo nie będzie uczestniczył w jakimkolwiek wypadku.

W ramach projektu HAVEit Volvo opracowało również dodatkową funkcję, zwaną Active Green Driving (AGD), obecnie testowaną w autobusach Volvo, a także technologię Brake-by-Wire, czyli w całości elektromechaniczny układ hamulcowy, który może zapewnić większą skuteczność i stabilność procesu hamowania.

Podobne wiadomości:

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza ecodrivingu

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Komentuj:

~nicko 2012-03-26

Teraz to i tak większość komponentów do aut jest 'made in china' :)

marko1 2011-07-30

tu nie chodzi że kupili Volvo ale kupili dobrą technologię aby rozwijać i udoskonalać własny przemysł samochodowy i przez to, moim zdaniem, Chińczycy wejdą na rynki zachodnie z własnymi samochodami Volvo to przygrywka.

~Mr White 2011-07-29

Geely chce aby Volvo się rozwijało bo wtedy sami będą z tego czeroac większe korzyście, a dla nich przyda się doświadczenie ekspertó Volvo co napewno przełozy sie na poprawę jakości modeli tego Chińskiego producenta

~użytkownik 2011-07-28

kto ma pieniądze ten rządzi,

~Mr White 2011-07-28

z Chin są tylko pieniądze, a cała produkcja od C30 do XC90 nadal odbywa się w tych samych fabrykach, więc nie ma się o co martwić

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando