mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo z Wrocławia dla MPK Wrocław

Volvo z Wrocławia dla MPK Wrocław

Z początkiem stycznia, 2014 roku MPK Wrocław oficjalnie przejęło do użytkowania autobus hybrydowy Volvo od producenta – firmy Volvo Polska. Autobusy produkowane są we Wrocławiu. To pierwszy pojazd hybrydowy, który będzie jeździł na regularnej linii komunikacji miejskiej obsługiwanej przez MPK Wrocław.

Volvo z Wrocławia dla MPK Wrocław
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu rocznie przewozi około 185 milionów pasażerów. Pojazdy MPK przejeżdżają rocznie 34 miliony kilometrów na liczących 1200 kilometrów trasach wrocławskiej komunikacji miejskiej. Celem spółki jest zapewnienie miastu sprawnej i bezpiecznej komunikacji publicznej, stanowiącej atrakcyjną alternatywę dla komunikacji indywidualnej. Dlatego spółka inwestuje w nowoczesne technologie i tabor, by stale podnosić komfort obsługi pasażerów i bezpieczeństwo przewozów.  W ciągu najbliższych dwóch lat przewoźnik planuje zamienić ponad setkę najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych autobusów na nowoczesny tabor.

- Technologia hybrydowa Volvo to optymalne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej, wnoszące ogromny wkład w ochronę środowiska. Napęd hybrydowy doskonale spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania, i dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym. Jako równoległa hybryda, pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego, co w znaczny sposób zmniejsza zużycie paliwa. Ogromną zaletą technologii hybrydowej Volvo jest fakt, iż silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach, a pojazd zasilany jest bezgłośnie i bez spalin energią elektryczną. Autobus rusza również jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla - informuje Volvo.

Seryjna produkcja autobusów hybrydowych Volvo rozpoczęła się w 2010 roku we Wrocławiu. Od tamtej pory firma sprzedała już ponad 1000 hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach, m.in. w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Tym samym Volvo zyskało pozycję lidera, jeśli chodzi o zastosowanie technologii hybrydowej w autobusach w Europie.

Od 2011 roku przeprowadzono liczne prezentacje i testy autobusu hybrydowego Volvo w polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Tarnobrzegu, Białymstoku, Siedlcach, Gliwicach, Warszawie, Olsztynie, Gdyni, Szczecinie, Opolu, Łomży, Ełku, Bielsku-Białej, Krakowie, Elblągu, Trójmieście, Inowroclawiu, Jarocinie, Kędzierzynie i Jeleniej Górze.

- Testy, które przeprowadziliśmy na liniach komunikacji miejskiej różnych miast Polski potwierdzają, że autobus hybrydowy Volvo sprawdza się również w polskich warunkach, uzyskując niskie zużycie paliwa – od 26 do 30 litrów na 100 km, w zależności od trasy. Otrzymaliśmy również bardzo pozytywne opinie od firm, które testowały autobus, zarówno jeżeli chodzi o warunki pracy kierowcy, jak i dynamikę pojazdu. Bardzo cieszymy się, że autobus hybrydowy Volvo produkowany we Wrocławiu trafia dzisiaj do regularnej eksploatacji w swoim rodzimym mieście i będzie służył jego mieszkańcom  – mówi Małgorzata Durda, Dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.