Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo z podwójnym sprzęgłem

Volvo z podwójnym sprzęgłem

Pod koniec przyszłego roku kilka modeli ze stawki Volvo sprzedawanych na rynku europejskim zostanie wyposażonych w nowoczesną skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem. Nowa przekładnia będzie z czasem stopniowo wprowadzana do innych modeli.

Volvo z podwójnym sprzęgłem

Wysokoprężne wersje Volvo S40 oraz V50 otrzymają jako pierwsze nową przekładnie. Z czasem będzie ona wprowadzana do większości europejskich modeli znajdujących się pod skrzydłami Forda. Tak więc należy się spodziewać nowego urządzenia w samochodach marki Land Rover oraz Mazda, której 33,4 procent udziałów jest właśnie w rękach amerykańskiego producenta. Według dalekobieżnych planów Forda, nowa skrzynia ma całkowicie zastąpić tradycyjne automaty oraz skrzynie bezstopniowe.

Wprowadzenie nowej przekładni zbiegnie się najprawdopodobniej z prezentacją odświeżonych wersji modelu S40 oraz V50. Nieoficjalne źródła mówią o tym, że nowa technologia zostanie wdrożona także do modeli Forda takich jak Focus, C-Max, gdzie zastąpi dotychczasowe warianty CVT. Nowy element trafi do kilku modeli Forda z niższych segmentów, dostępnych wyłącznie na rynku amerykańskim.

Skrzynia biegów wyposażona w podwójne sprzęgło łączy w sobie cechy przekładni manualnej, która posiada dodatkową opcję w postaci automatycznego sterowania. Taka konstrukcja sprawdza się najlepiej w przypadku połączenia z silnikiem wysokoprężnym, gdyż zmiana biegów może być dokonywania bez przerw w "pływaniu" momentu obrotowego. Dodatkowe korzyści takiej opcji to zmniejszenie spalania w okolicach 10 procent.

Nowa przekładnia będzie produkowana na Słowacji, w fabryce Getrag umiejscowionej w miejscowości Kechnec. Ford bardzo długo zastanawiał się nad wprowadzeniem nowego rozwiązania do swojej gamy. Dla porównania, konkurencyjny Volkswagen zaoferował podobną technologię już w 2003 roku.

Czytaj także:

Dwie awarie w Volvo (2006-11-24)

PTC nawala w Volvo S80 (2006-11-09)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Volvo podwójne sprzęgło

Podobne wiadomości:

Ford Fiesta ST - od teraz także w wersji 5-drzwiowej

Ford Fiesta ST - od teraz także w wersji...

Aktualności 2016-09-27

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Aktualności 2016-09-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?
Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?
Żeby na drogach było bezpiecznie, kierowcy muszą przestrzegać przepisów i jeździć z wyobraźnią. Jednak nie wszyscy stosują się do przepisów, a popełniając wykroczenia drogowe narażają się na konsekwencje w postaci mandatu karnego.