mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Volvo z podwójnym sprzęgłem

Volvo z podwójnym sprzęgłem

Pod koniec przyszłego roku kilka modeli ze stawki Volvo sprzedawanych na rynku europejskim zostanie wyposażonych w nowoczesną skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem. Nowa przekładnia będzie z czasem stopniowo wprowadzana do innych modeli.

Volvo z podwójnym sprzęgłem

Wysokoprężne wersje Volvo S40 oraz V50 otrzymają jako pierwsze nową przekładnie. Z czasem będzie ona wprowadzana do większości europejskich modeli znajdujących się pod skrzydłami Forda. Tak więc należy się spodziewać nowego urządzenia w samochodach marki Land Rover oraz Mazda, której 33,4 procent udziałów jest właśnie w rękach amerykańskiego producenta. Według dalekobieżnych planów Forda, nowa skrzynia ma całkowicie zastąpić tradycyjne automaty oraz skrzynie bezstopniowe.

Wprowadzenie nowej przekładni zbiegnie się najprawdopodobniej z prezentacją odświeżonych wersji modelu S40 oraz V50. Nieoficjalne źródła mówią o tym, że nowa technologia zostanie wdrożona także do modeli Forda takich jak Focus, C-Max, gdzie zastąpi dotychczasowe warianty CVT. Nowy element trafi do kilku modeli Forda z niższych segmentów, dostępnych wyłącznie na rynku amerykańskim.

Skrzynia biegów wyposażona w podwójne sprzęgło łączy w sobie cechy przekładni manualnej, która posiada dodatkową opcję w postaci automatycznego sterowania. Taka konstrukcja sprawdza się najlepiej w przypadku połączenia z silnikiem wysokoprężnym, gdyż zmiana biegów może być dokonywania bez przerw w "pływaniu" momentu obrotowego. Dodatkowe korzyści takiej opcji to zmniejszenie spalania w okolicach 10 procent.

Nowa przekładnia będzie produkowana na Słowacji, w fabryce Getrag umiejscowionej w miejscowości Kechnec. Ford bardzo długo zastanawiał się nad wprowadzeniem nowego rozwiązania do swojej gamy. Dla porównania, konkurencyjny Volkswagen zaoferował podobną technologię już w 2003 roku.

Czytaj także:

Dwie awarie w Volvo (2006-11-24)

PTC nawala w Volvo S80 (2006-11-09)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford Volvo podwójne sprzęgło

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na IAA

Ford Mustang przeszedł lifting - premiera na...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?