mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC: 9 sekund szczęścia Loeba

WRC: 9 sekund szczęścia Loeba

Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC) wygrał w Jyvaskyla Rajd Finlandii, dziewiątą eliminację mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC), a trzecie Australijczyk Chris Atkinson (Subaru Impreza WRC). Znakomity wynik osiągnął Michał Kościuszko, który w swojej klasie Junior WRC zajął trzecie miejsce.

WRC: 9 sekund szczęścia Loeba
"Toczyliśmy wielką walkę z Mikko przez cały weekend i nie mogłem sobie pozwolić nawet na jeden błąd. Najważniejsze jest to niewiarygodne uczucie, że udało mi się tu wreszcie wygrać, to dla mnie o wiele ważniejsze niż punkty do mistrzostw świata" - powiedział na mecie Loeb, który wyprzedził kierowcę Forda ostatecznie o 9 sekund. 34-letni Francuz odniósł 42. zwycięstwo w karierze, w której wystartował w 107 rajdach zaliczanych do MŚ. W tym sezonie, po dziewięciu z 16 startów, zajmuje jednak drugą pozycję w klasyfikacji kierowców, z dorobkiem 66 punktów. Traci do Hirvonena tylko jeden punkt.

Czterokrotny mistrz świata (2004-07) wyprzedził Hirvonena zaledwie o dziewięć sekund, odnosząc pierwsze zwycięstwo w Rajdzie Finlandii, przy dziewiątym podejściu. Imprezę tę najczęściej wygrywali reprezentanci gospodarzy, a ostatnim triumfatorem spoza Finlandii był Estończyk Markko Martin w 2003 roku. Poza tym pojedynczym przypadkiem siedem zwycięstw w ostatnich dziewięciu latach odniósł tu Fin Marcus Groenholm, który w ubiegłym roku zakończył on karierę.

Właściwie po pierwszym etapie o zwycięstwo w imprezie walczyli już tylko Loeb i Hirvonen, bowiem kolejni kierowcy w stawce tracili do nich ponad dwie minuty, a ten dystans na kolejnych odcinkach specjalnych się zwiększał. Ostatecznie trzeci na mecie w Jyvaskyla Atkinson uzyskał czas gorszy od zwycięzcy o 3.17,0, a czwarty Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC) stracił 3.30,9. Atkinson awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji MŚ - 37 punktów i wyprzedza Sordo o dwa.

23. miejsce w Rajdzie Finlandii zajął Michał Kościuszko (Suzuki Swift), który ukończył rywalizację 25.21,4 za Loebem. Po dość pechowym sobotnim etapie Polak nie zdołał odrobić strat do Czecha Martina Prokopa (Citroen C2 S1600) i został sklasyfikowany na trzeciej pozycji w rywalizacji junior WRC.

"Po wczorajszej przygodzie strata do czołowej dwójki była zbyt duża, aby można ją było odrobić na zaledwie trzech odcinkach specjalnych. Jedyną szansą na awans mógł być błąd któregoś z wyprzedzających nas rywali. Martin Prokop i Patrik Sandell pojechali dziś jednak bez przygód, więc wszystko co mogliśmy to trzecie miejsce premiowane cennymi sześcioma punktami. Jestem bardzo zadowolony z tego jak zespół Suzuki przygotował naszego Swifta. Cieszy też moja forma. Notowaliśmy bardzo dobre czasy. Spośród zawodników JWRC wygraliśmy najwięcej, bo 10 z 24 odcinków specjalnych. Na wszystkich pozostałych plasowaliśmy się w ścisłej czołówce. Gdyby nie wczorajsza wizyta poza drogą, byliśmy blisko wygrania rajdu. Jeszcze na pięć odcinków przed końcem przewodziliśmy stawce" - powiedział na mecie młody krakowianin.
Tematy w artykule: WRC

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Aktualności 2015-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.