mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC: Groenholm szybszy o 0,3 s.!

WRC: Groenholm szybszy o 0,3 s.!

Takich emocji w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata jeszcze nie było. Walka pomiędzy liderem klasyfikacji generalnej, Marcusem Groenholmem (Ford Focus WRC), a drugim Sebastienem Loebem (Citroen C4 WRC) trwała do ostatnich metrów Rajdu Nowej Zelandii. Wygrał ten pierwszy... ale tylko o 0,3 s.!

WRC: Groenholm szybszy o 0,3 s.!

Rajd Nowej Zelandii potwierdził dominację Groenholma i Loeba w tegorocznych rozgrywkach. To właśnie pomiędzy tymi dwoma kierowcami już niebawem rozstrzygną się losy mistrzostwa. Dzięki zwycięstwu w tej eliminacji Fin obronił pozycję lidera i w czempionacie uzbierał już 90 punktów. Aktualny mistrz świata i bezpośredni konkurent kierowcy Forda, Francuz Sebastien Loeb na koncie ma o 10 oczek mniej.

Zwycięstwo Groenholmowi nie przyszło łatwo choć to właśnie etatowy kierowca Forda liderował stawce przez większą część rajdu. Loeb, który odrabiał straty z pierwszych dwóch etapów (problemy z doborem właściwego ogumienia) podczas ostatniego dnia imprezy zbliżył się do Fina na odległość dziesiątych sekundy. Przez wszystkie próby obaj kierowcy jechali zderzak w zderzak, a o ostatecznym tryumfie Groenholma zadecydował ostatni odcinek specjalny Mystery Creek 3. Przed tą próbą Groenholm miał raptem 0,7 s. przewagi nad kierowcą Citroena i choć ten odcinek przegrał o 0,4 s., to on ostatecznie wyjechał z Nowej Zelandii z kompletem punktów. Podium zamknął kolega z zespołu Groenholma, młody Fin Mikko Hirvonen, który ponownie potwierdził swoją wysoką formę w tym sezonie.

„Kilka razy odbieraliśmy sobie prowadzenie. Walka z Marcusem była niezwykle wyrównana, ale na mecie każdego odcinka nasza przewaga topniała” – relacjonował przebieg rywalizacji Sebastien Loeb. - „Dwa razy gdy ruszałem z linii startu, zaczynało padać… – takie właśnie są rajdy. Naprawdę starałem się atakować na sto procent możliwości, a równocześnie wiedziałem, że osiem punktów do klasyfikacji kierowców za drugie miejsce jest o wiele lepsze niż zero, gdybyśmy wypadli z trasy."

Czwarty na mecie był Chris Atkinson z Subaru, który dowiózł swoją Imprezę WRC na jedną z najwyższych pozycji w tym sezonie. Kolejne punktowane miejsca zajęli:  Jari-Matti Latvala (Ford Focus WRC), Dani Sordo (Citroen C4 WRC), Petter Solberg (Subaru Impreza WRC) oraz Estończyk Urmo Aava, który na co dzień startuje w Suzuki Swiftcie S1600 w klasie JRC, natomiast w Nowej Zelandii okazjonalnie zaliczył występ w Mitsubishi Lancer WRC.

Najszybszym kierowcą w stawce aut produkcyjnych był doświadczony Japończyk Toshi Arai w Subaru Impreza. Miejsca na podium przypadły również Niall McShea i Richard Mason (obaj również na Subaru Impreza).

Klasyfikacja końcowa 37 Rajdu Nowej Zelandii:

1. M. Grönholm/T. Rautiainen (Ford Focus) 3 h 52 min 53,9 s
2. S. Loeb/D. Elena (Citroen) + 0,3 s
3. M. Hirvonen/J. Lehtinen (Ford Focus) + 1 min 42,8 s
4. C. Atkinson/S. Prevot (Subaru Impreza) + 2 min 32,3 s
5. JM. Latvala/M. Anttila (Ford Focus) + 2 min 36,9 s
6. D. Sordo/M. Martí (Citroën C4) + 3 min 42 s
7. P. Solberg/P. Mills (Subaru Impreza) + 3 min 54,7 s
8. U. Aava/K. Sikk (Mitsubishi Lancer) + 9 min 16,3 s
9. H. Solberg/C. Menkerud (Ford Focus) + 9 min 54,6 s
10. M. Wilson/M. Orr (Ford Focus) + 10 min 19,9 s

Komentuj:

~eryk 2007-09-05

niesamowite!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.