mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC: Loeb ukarany, Hirvonen bliżej tytułu

WRC: Loeb ukarany, Hirvonen bliżej tytułu

Sebastien Loeb cieszył się ze swojego zwycięstwa w Rajdzie Australii krótko. Tuż po finiszu, podczas badania technicznego w Citroenie C4 WRC stwierdzono niezgodne elementy stabilizatora. Kara 1 minuty dla Francuza dała zwycięstwo Mikko Hirvonenowi (Ford Focus WRC), który wykonał bardzo ważny krok w drodze po swój pierwszy tytuł mistrza świata.

WRC: Loeb ukarany, Hirvonen bliżej tytułu
Zespół Sędziów Sportowych Rajdu Australii podjął decyzję o ukaraniu zwycięzcy imprezy Francuza Sebastiena Loeba i dwóch pozostałych załóg ekipy Citroena karą jednej minuty za niezgodną z homologacją jedną z części. Badanie techniczne wszystkich trzech aut francuskiego koncernu przeprowadzone przez delegata technicznego FIA wykryło niehomologowany łącznik stabilizatora. Po doliczeniu kary Loeb spadł na drugie miejsce, zwycięzcą rajdu został Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC), który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Citroen Total World Rally Team poinformował, że uznał karę nałożoną przez Zespół Sędziów Sportowych Rajdu Australii na trzech kierowców tego teamu i nie będzie się odwoływał FIA. "Założenie innej części było spowodowane błędem administracyjnym, nie mieliśmy zamiaru oszukiwać. W imieniu zespołu chciałbym osobiście przeprosić Sebastiena Loeba, który pojechał doskonale, ale przez błąd ekipy stracił cenne punkty do klasyfikacji mistrzostw świata" - powiedział szef zespołu Olivier Quesnel.

Broniący tytuły mistrza świata Loeb przyznał, że zaistniała sytuacja znacznie skomplikuje mu walkę na trasach dwóch ostatnich w sezonie rajdów w Hiszpanii i Walii.

"Jestem bardzo rozczarowany, ale decyzję akceptuję, gdyż samochód nie był zgodny z regulaminem. Zamiast tracić tylko jeden punkt do Mikko Hirvonena, teraz do odrobienia mam pięć. To poważnie komplikuje sprawę walki o tytuł, ale oczywiście się nie poddajemy. Chcę wygrać dwa kończące sezon rajdy, choć wiem, że nawet to może mi nie dać tytułu, gdy Mikko będzie dwa razy na drugiej pozycji" - dodał Loeb.

Po ukaraniu Loeba Fin Mikko Hirvonen umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Hirvonen ma 78 pkt, na drugim miejscu jest Loeb - 73 pkt, trzecie miejsce zajmuje Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC) - 50 pkt.

Do zakończenia sezonu rajdowych MŚ 2009 zostały jeszcze dwie imprezy - rajdy Katalonii i Walii. Z dziesięciu rozegranych w tym roku rajdów pięć wygrał Loeb, cztery Hirvonen, raz triumfował Latvala.

Wyniki Rajdu Australii (po karach dla kierowców Citroena):
01. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) 2:53.06,5
02. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) strata 47,5
03. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4) 1.04,6
04. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) 1.52,0
05. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) 2.23,3
06. Matthew Wilson (W. Brytania/Ford Focus) 5.26,3
07. Henning Solberg (Norwegia/Ford Focus) 7.17,8
08. Federico Villagra (Argentyna/Ford Focus) 7.39,4

Podobne wiadomości:

Skoda wspiera rajdowe talenty

Skoda wspiera rajdowe talenty

Aktualności 2017-09-22

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.