mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC: Perfekcyjny Hirvonen

WRC: Perfekcyjny Hirvonen

Mikko Hirvonen (Ford) wygrał pierwszą eliminację sezonu WRC - Rajd Szwecji. To pierwsze zwycięstwo w karierze Fina w tym rajdzie.

Hirvonen konsekwentnie bronił pierwszego miejsca od dwóch dni. Po piątkowych problemach z Citroenem Sebastiena Loeba, kierowca Forda objął prowadzenie w rajdzie i nie oddał go aż do mety. Ostatecznie Hirvonen pokonał Francuza o ponad 42 sekundy. Trzecie miejsce przypieczętował kolega Mikko Hirvonena z zespołu Jari-Matti Latvala, który do lidera stracił ponad 1 minutę i 15 sekund.

"Jest fantastycznie" - mówił na mecie rajdu Hirvonen. "Muszę przyznać, że ostatnie odcinki były dość nerwowe i wymagały od nas wielkiego skupienia. Cieszę się, że udało nam się wygrać pierwszy rajd w sezonie. Jeszcze nigdy wcześniej nie prowadziłem w klasyfikacji od inauguracji sezonu. Mam nadzieję, że utrzymamy naszą wysoką dyspozycję także w kolejnych eliminacjach. W Meksyku zaczynamy wszystko od początku" - dodał Fin.

Bardzo dobre miejsce zajął jedyny Polak startujący w Szwecji, Michał Sołowow. Kielczanin jadący w Peugeot 207 S2000 był w klasyfikacji generalnej rajdu 22. Ekipa Cersanit Rally Team'u uplasowała się także na ósmej pozycji wśród załóg w samochodach S2000. Wynik mógłby być jeszcze lepszy ale pod koniec OS18, Peugeot polskiej załogi wypadł z trasy i zatrzymał się w zaspie kilka metrów od drogi. Z pomocą kibiców załoga zdołała wypchnąć samochód ze śniegu i ukończyli odcinek. Strata wyniosła jednak 5 minut.

Kiepsko rozpoczął się natomiast sezon dla debiutującego w WRC Kimi Raikkonena. Były mistrz świata F1 notorycznie borykał się z przygodami na trasie i zawody ukończył dopiero na 30. miejscu. Fin reprezentuje barwy juniorskiego zespołu Citroena.