mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC doczeka się kwalifikacji

WRC doczeka się kwalifikacji

Na ostatnim posiedzeniu Światowej Rady Sportu Motorowego ustalono nowe, istotne przepisy dla rozgrywania eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Od przyszłego roku WRC wzbogaci się o... sesję kwalifikacyjną.

WRC doczeka się kwalifikacji
Rada postanowiła rozbudować pojęcie shakedown'u - czyli dotychczasowej sesji treningowej poprzedzającej start rajdu. W przyszłym sezonie kierowcy będą zachęceni do rywalizacji na odcinku testowym. Najszybszy otrzyma ważne przywileje. W sezonie 2012 w trakcie trwania odcinka testowego załogi otrzymają dwugodzinne okienko, w którym będą mogli pokonać trasę oesu maksymalnie dwa razy. Następnie, przy zachowaniu właściwej kolejności, którą będzie regulować aktualna pozycja w klasyfikacji generalnej, załogi będą zobligowane do przejechania trasy tylko raz w sesji kwalifikacyjnej.

Co jest ideą takiego rozwiązania? Przede wszystkim wyrównanie szans na przykład w rajdach rozgrywanych po nawierzchniach szutrowych. Do tej pory lider klasyfikacji niezależnie od tego jakie czasy notował podczas shakedownu, musiał startować jako pierwszy i w ten sposób czyścić trasę z luźnego szutru pozostałym rywalom. Teraz zwycięzca shakedown'u, a więc kierowca z najszybszym czasem przejazdu, będzie miał możliwość wyboru swojej pozycji startowej podczas pierwszego etapu. Ten sam proces wyboru miejsc będzie dotyczył kolejnych kierowców zgodnie z zachowaniem pozycji wywalczonej podczas odcinka testowego. Oznacza to, kierowca z najgorszym czasem kwalifikacji będzie ostatnim, który będzie mógł wybrać sobie (mniej korzystną) pozycję startową podczas dnia otwierającego rajd. W kwalifikacjach brać będą udział kierowcy z priorytetem pierwszym (P1) i drugim (P2). W kolejnych etapach rajdu załogi będą startować w odwrotnej kolejności - najwolniejsze duety z P1 i P2 wyjadą na trasę jako pierwsze.

Światowa Rada Sportów Motorowych podczas posiedzenia w Singapurze ratyfikowała także kalendarz WRC na przyszły rok. W terminarzu znalazło się miejsce dla Rally d'Italia, który rozegrany zostanie w dniach 18-21 października. Rajd Wielkiej Brytanii odbędzie się z kolei w terminie 13-16 września. Sezon 2012 rozpocznie powracający po kilku latach przerwy Rajd Monte Carlo, który wystartuje już 17. stycznia. Będzie to impreza, w której punktować będą kierowcy trzech serii - WRC, PWRC i SWRC.
Tematy w artykule: WRC kwalifikacje

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

3,2,1... startuje Rajd Polski!

3,2,1... startuje Rajd Polski!

Aktualności 2015-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.