mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > WRC - nie, F1 - tak

WRC - nie, F1 - tak

Włoski producent opon, firma Pirelli, potwierdził, iż nie złożył do FIA oferty na dostarczenie opon w przyszłorocznym sezonie rajdowych mistrzostw świata, co jest równoznaczne z wycofaniem się z WRC.

WRC - nie, F1 - tak
Paul Hembery, dyrektor sportów kotorowych Pirelli podkreśla, że firma będzie się teraz koncentrowała na nadchodzącym sezonie F1. W czerwcu, po podpisaniu trzyletniego kontraktu, Pirelli zostało wyłącznym dostawcą opon do wyścigów Formuły 1.

- Głównym powodem naszej decyzji jest sposób, w jaki FIA zmienia regulamin - tłumaczy decyzje Pirelli Paul Hembery. – W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wprowadzono trzy istotne zmiany, a najważniejsze szykowane są na sezon 2012.

W grudniu 2009 roku Pirelli wzięło udział w przetargu na kolejny trzyletni kontrakt z WRC. Oferta przedstawiona przez firmę po raz kolejny zawierała wsparcie finansowe dla FIA, promotora oraz programu Pirelli Star Driver, który prowadzony jest od 2008 roku. Propozycja została jednak odrzucona. W zamian FIA zaproponowało włoskiemu producentowi opon przedłużenie kontraktu o rok na niezmienionych warunkach, a następnie o kolejny rok już na nowych zasadach. - Nie mogliśmy się na to zgodzić – dodaje Paul Hambery.

- Obecne regulacje nie zakładają używania kontrolowanych opon ani rywalizacji producentów - takie zasady pozostawiają wiele do życzenia – twierdzi Paul Hambery. - Bazując na naszym doświadczeniu zdobytym w wyścigach GT, gdzie podobny regulamin jest elastycznie traktowany w przypadku problemów któregoś z producentów, przedstawiliśmy nasze uwagi FIA. Niestety nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.

- Ponadto, odnosimy wrażenie, ze nie jesteśmy pożądani w tym sporcie z naszymi rozwiązaniami technologicznymi. Opuszczamy WRC z podniesiona głową, gdyż wspieraliśmy ten sport w czasie największego załamania gospodarczego i sprostaliśmy temu wyzwaniu. Hambery dodaje również, że Pirelli koncentruje się teraz przede wszystkim na współpracy z Formułą 1. W czerwcu firma podpisała kontrakt na dostawę opon do wszystkich wyścigów F1 przez trzy najbliższe sezony.

- Pragniemy jednocześnie kontynuować nasze zaangażowanie w rajdy. Pozostaniemy w mistrzostwach narodowych oraz będziemy przyglądać się rajdom IRC. Wiemy, że możemy liczyć na uczciwą rywalizację w tym segmencie sportów motorowych.

Podobne wiadomości:

Pirelli opuszcza WRC

auto motor i sport 0000-00-00

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.