mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Austrii obowiązkowo na zimówkach?

W Austrii obowiązkowo na zimówkach?

5000 euro. Takie wysokie mandaty mogą grozić w przyszłości kierowcom poruszającym się po terenie Austrii w okresie zimowym na letnich oponach. Austriacka legislatywa zamierza wprowadzić obowiązek jazdy na zimowych pneumatykach wraz z początkiem przyszłego roku.

W Austrii obowiązkowo na zimówkach?
Ostateczne prace nad zamknięciem nowej ustawy austriacki parlament zamierza dokonać do końca grudnia bieżącego roku, tak aby od dnia 1. stycznia 2008 nakaz jazdy na zimowych oponach dotyczył wszystkich samochodów osobowych i transporterów o dmc do 3,5 tony. Przepis miałby obowiązywać w okresie od 1. listopada do 15. kwietnia kiedy w Austrii zaczynają występować na drogach zimowe warunki. Za niedostosowanie się do tego nakazu kierowcom będą grozić mandaty od 35 do 5 000 euro.

Poza karą finansową policja będzie mogła również na miejscu zdarzenia zabezpieczyć samochód i wycofać go z ruchu.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych występuje w Europie w takich krajach jak Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa i Szwecja. W Szwajcarii i we Włoszech stosowanie się do tego przepisu zależne jest od warunków drogowych występujących na danym odcinku trasy. W Niemczech z kolei wymagane jest stosowanie ogumienia dostosowanego do jazdy w warunkach zimowych. W Polsce jak dotąd nie zdecydowano się na zmiany kodeksu drogowego z uwzględnieniem tego aspektu.
Tematy w artykule: opony zima opony zimowe Austria

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Test opon zimowych 205/55 R 16

auto motor i sport 0000-00-00

Nie ma rzetelnego testu opon zimowych, gdy brak śniegu. W północnej Szwecji zawsze można liczyć na prawdziwą zimę - właśnie tam zbadaliśmy co są warte 12 opon zimowych i dwie całoroczne, o rozmiarze 205/55 R 16.

Komentuj:

~remmarek 2008-11-26

Od lat zmieniam opony, a właściwie kompletne koła. Wyważam, sprawdzam, zmieniam... a jednak nie jestem zwolennikiem zasad wprowadzanych z urzędu, ustawowo, bo to pozbawia mnie prawa do decydowania, staje się dyktatorskim nakazem mądrej władzy wobec durnych kierowców. I czemu nikt nie szuka przykładów np. u Niemców, którzy wiele rzeczy zalecają swoim kierowcom, a nie nakazują? Tak jest np. z oponami czy światłami... I czemu wciąż spogląda się na Szwecję, Finlandię, Estonię, a nie na Francję, Holandię Niemcy?

~Artur 2007-12-05

W Poznaniu śnieg na drodze leży przez 12 godzin rocznie Trochę to bez sensu

~grzybol 2007-12-05

ciekawa inicjatywa, może u nas też by się przydała. Jak słyszę opowieści dumnych kolegów, którzy chwalą się że zimą jeżdżą na łysych letnich, to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Z drugiej strony, problem zimy i zimowych opon być może rozwiąże się sam - co roku jest coraz cieplej i niedługo śnieg zobaczymy co najwyżej w górach lub w TV

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.