mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Gliwicach ruszy produkcja akumulatorów do aut elektrycznych i hybryd

W Gliwicach ruszy produkcja akumulatorów do aut elektrycznych i hybryd

Gliwicka fabryka firmy Axeon, przygotowuje się do rozpoczęcia pierwszej w Polsce produkcji systemów zasilania dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. Axeon, który już teraz produkuje w swej macierzystej fabryce w Szkocji nowoczesne akumulatory litowo-jonowe dla takich marek, jak Jaguar czy Land Rover, pragnie wykorzystać trend produkcji elektrycznych i hybrydowych modeli, związany m.in. z nowymi regulacjami dotyczącymi redukcji CO2. Według przewidywań ekspertów, rynek systemów zasilania do modeli elektrycznych i hybrydowych ma osiągnąć w roku 2020 wartość 70 miliardów dolarów.

W Gliwicach ruszy produkcja akumulatorów do aut elektrycznych i hybryd
Już w 2011 roku inżynierowie oraz załoga fabryki w Gliwicach rozpoczęli działania zmierzające do wdrożenia nowych systemów jakości produkcji, przystosowanych do wytwarzania akumulatorów dla branży automotive oraz przygotowują powierzchnię fabryczną pod stworzenie linii produkcyjnych systemów dla samochodów elektrycznych i hybryd. W roku 2011 oraz na początku tego roku inżynierowie z Gliwic odbyli także szkolenia związane z produkcją akumulatorów dla branży automotive w siedzibie firmy, w Dundee, gdzie już teraz trwa produkcja dla branży motoryzacyjnej.

W momencie rozpoczęcia produkcji, gliwicki zakład Axeon będzie wytwarzał akumulatory do modeli aut osobowych oraz małych samochodów dostawczych. W przypadku uruchomienia linii, produkty te będą wysyłane do krajów Europy Centralnej i Pólnocnej.

- Liczymy, że coraz większe zapotrzebowanie na litowo-jonowe akumulatory sprawi, że jeszcze w tym roku uda nam się rozpocząć produkcję w Gliwicach, do czego fabryka już rozpoczęła przygotowania. W przypadku uruchomienia linii produkcyjnych i zwiększonego popytu ze strony klientów, nie wykluczamy także zwiększenia zatrudnienia w naszym zakładzie – mówi Jim Ferguson, dyrektor operacyjny Axeon oraz dyrektor gliwickiej fabryki.

Według analiz rynkowych, produkcja samochodów elektrycznych i hybrydowych zwiększy się ze 130 tys. w roku 2011 do ponad ośmiu milionów do końca 2020 roku. Jak przewidują eksperci Axeon, dekadę później fabryki opuszczać będzie już ok 12,5 mln. sztuk. Rynek produkcji akumulatorów litowo-jonowych, zasilających modele elektryczne i hybrydowe, zwiększy natomiast swą wartość z dwóch mld dolarów w roku poprzednim do 70 mld. w roku 2020.

- Perspektywy, jakie rysują się przed rynkiem samochodów elektrycznych i hybrydowych są dla nas bardzo obiecujące. Ma na to wpływ nie tylko trend związany z tworzeniem samochodów bardziej ekologicznych, lecz również kwestie regulacji prawnych, wedle których wprowadzone zostaną nowe limity emisji CO2, do których światowe koncerny będą musiały się dostosować. To zaś sprawia, że przed branżą produkcji akumulatorów litowo-jonowych roztacza się perspektywa stabilnego wzrostu – dodaje Jim Ferguson.

Axeon Sp. z o.o. jest polskim oddziałem firmy Axeon, największego niezależnego producenta akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Zatrudniająca 380 pracowników gliwicka fabryka produkuje miesięcznie 60 tysięcy litowo-jonowych systemów zasilania, przeznaczonych w głównej mierze na rynek elektronarzędzi, a także innych urządzeń mobilnych.

Od 2011 roku gliwicki zakład wytwarza także akumulatory do nowoczesnych rowerów elektrycznych
(e-bike’ów) przeznaczonych na rynek europejski. W polskim zakładzie Axeon od 2011 roku działa ponadto specjalistyczne laboratorium, w którym przeprowadzane są testy nowych urządzeń i rozwiązań tworzonych przez polskich inżynierów. Głównym odbiorcą Axeon Sp z .o.o jest firma Robert Bosch.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Cruze z Gliwic?

auto motor i sport 0000-00-00

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando