mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Niemczech jednak wzrost, w Wlk. Brytanii spadek

W Niemczech jednak wzrost, w Wlk. Brytanii spadek

Dobry ostatni kwartał spowodował, iż roczna sprzedaż w Niemczech była o 1 % lepsza niż przed rokiem. W Wlk. Brytanii natomiast zeszłoroczny wynik był o 0,5% gorszy niż w 2003 r.

Jak podało VDA, niemieckie stowarzyszenie producentów samochodowych, roczna sprzedaż wyniosła 3,27 mln aut. Jest to pierwszy od 1999 roku wzrost w stosunku rocznym. Na ten wynik decydujący wpływ miał ostatni kwartał, kiedy to miesięcznie sprzedaż rosła o 12%. Najlepszym miesiącem w całym roku okazał się grudzień, kiedy to sprzedaż wzrosła aż o 22%. W miesiącu tym zagraniczne marki odnotowały wzrost o 5%, zaś niemieckie o 30%. VDA przewiduje utrzymanie się niewielkiego trendu wzrostowego w 2005 r.

Na rynku brytyjskim z kolei w całym ubiegłym roku sprzedano 2,57 mln nowych aut, czyli o 0,5% mniej niż przed rokiem (2,58 mln). W tym przypadku również decydującym okazał się grudzień, jednak w Wlk. Brytanii w tym miesiącu sprzedaż spadła o 7,1% (144.353 aut). Stowarzyszenie producentów samochodowych SMMT przewiduje dalszy spadek w 2005 r. rzędu 4%, do 2,46 mln aut.

Inaczej niż na rynku niemieckim kształtowała się sprzedaż w ujęciu  rocznym. W Wlk. Brytanii najlepsze okazały się pierwsze miesiące, kiedy to dobry wynik napędzany był przez najpopularniejszego na wyspach Forda Focusa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.