mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Niemczech jednak wzrost, w Wlk. Brytanii spadek

W Niemczech jednak wzrost, w Wlk. Brytanii spadek

Dobry ostatni kwartał spowodował, iż roczna sprzedaż w Niemczech była o 1 % lepsza niż przed rokiem. W Wlk. Brytanii natomiast zeszłoroczny wynik był o 0,5% gorszy niż w 2003 r.

Jak podało VDA, niemieckie stowarzyszenie producentów samochodowych, roczna sprzedaż wyniosła 3,27 mln aut. Jest to pierwszy od 1999 roku wzrost w stosunku rocznym. Na ten wynik decydujący wpływ miał ostatni kwartał, kiedy to miesięcznie sprzedaż rosła o 12%. Najlepszym miesiącem w całym roku okazał się grudzień, kiedy to sprzedaż wzrosła aż o 22%. W miesiącu tym zagraniczne marki odnotowały wzrost o 5%, zaś niemieckie o 30%. VDA przewiduje utrzymanie się niewielkiego trendu wzrostowego w 2005 r.

Na rynku brytyjskim z kolei w całym ubiegłym roku sprzedano 2,57 mln nowych aut, czyli o 0,5% mniej niż przed rokiem (2,58 mln). W tym przypadku również decydującym okazał się grudzień, jednak w Wlk. Brytanii w tym miesiącu sprzedaż spadła o 7,1% (144.353 aut). Stowarzyszenie producentów samochodowych SMMT przewiduje dalszy spadek w 2005 r. rzędu 4%, do 2,46 mln aut.

Inaczej niż na rynku niemieckim kształtowała się sprzedaż w ujęciu  rocznym. W Wlk. Brytanii najlepsze okazały się pierwsze miesiące, kiedy to dobry wynik napędzany był przez najpopularniejszego na wyspach Forda Focusa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.