mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Polsce kradną coraz mniej

W Polsce kradną coraz mniej

W ciągu ostatnich 10 lat liczba skradzionych w Polsce samochodów spadła czterokrotnie. Z roku na rok liczba kradzieży aut jest coraz mniejsza, a tendencja ta nadal się utrzymuje. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, zagrożenie kradzieżami pojazdów w Polsce należy do najmniejszych w Europie.

Liczba przestępstw tego rodzaju maleje w naszym kraju już od kilku lat. Jeszcze w 1999 r. liczba kradzieży samochodów wynosiła 71 543. W ubiegłym roku liczba ta spadła czterokrotnie i wyniosła 17 699. Tylko w pierwszym półroczu 2009 r. liczba skradzionych samochodów spadła o ponad 2% w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Spadek ten widać bardzo wyraźnie w średniej dziennej liczbie kradzieży samochodów. 10 lat temu – w 1999 roku – średnio dziennie ginęło 196 pojazdów. 5 lat później, w 2004 r., liczba ta spadła do 140 aut, a w 2008 roku średnia kradzionych samochodów na dobę wyniosła 48.

Z danych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP wynika, że wskaźnik zagrożenia kradzieżą samochodów w Polsce należy do najniższych w całej Europie. Według danych Europolu na terenie UE rocznie ginie około miliona pojazdów. Największy problem związany z tym rodzajem przestępstw odnotowuje się w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji, gdzie kradnie się około 200 tysięcy aut rocznie. Zysk grup przestępczych z tego tytułu może sięgać nawet 10 miliardów euro. Dlatego tak ważna jest współpraca funkcjonariuszy krajów europejskich. Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym i szybkiej wymiany danych policjanci mają możliwość ustalenia, czy i gdzie dany pojazd został skradziony. Zdarzają się przypadki, że auto utracone w Hiszpanii czy we Włoszech zostało odnalezione w Polsce.

Zauważyć należy, że – przy jednoczesnym spadku kradzieży samochodów – znacznie rośnie poziom wykrywalności przestępstw tego rodzaju przez Policję. W 2008 roku poziom skuteczności wyniósł 21%. Dla porównania w roku 2005 wykrywalność kradzieży samochodów wynosiła 11,9%. Wzrost wykrywalności przez służby policyjne kradzieży aut możliwy jest dzięki pracy prewencyjnej Policji, rozpoznaniu środowisk przestępczych przez policjantów kryminalnych, systemowi monitoringu powiększającemu swój zasięg w całej Polsce. Bardzo ważna jest także dobra i skuteczna współpraca z obywatelami. Polacy wiedzą, jak zachować się w sytuacji przestępstwa i zdają sobie sprawę, jak ważne jest szybkie poinformowanie Policji.


Podobne wiadomości:

Z roku na rok kradną mniej!

auto motor i sport 0000-00-00

Policja tylko... wysokoprężna

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~frak 2009-07-30

W jednym artykule kradną coraz mniej w innym kradną coraz więcej. Zdecydujcie się na coś panowie redaktorzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.