mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Polsce kradną coraz mniej

W Polsce kradną coraz mniej

W ciągu ostatnich 10 lat liczba skradzionych w Polsce samochodów spadła czterokrotnie. Z roku na rok liczba kradzieży aut jest coraz mniejsza, a tendencja ta nadal się utrzymuje. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, zagrożenie kradzieżami pojazdów w Polsce należy do najmniejszych w Europie.

Liczba przestępstw tego rodzaju maleje w naszym kraju już od kilku lat. Jeszcze w 1999 r. liczba kradzieży samochodów wynosiła 71 543. W ubiegłym roku liczba ta spadła czterokrotnie i wyniosła 17 699. Tylko w pierwszym półroczu 2009 r. liczba skradzionych samochodów spadła o ponad 2% w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku.

Spadek ten widać bardzo wyraźnie w średniej dziennej liczbie kradzieży samochodów. 10 lat temu – w 1999 roku – średnio dziennie ginęło 196 pojazdów. 5 lat później, w 2004 r., liczba ta spadła do 140 aut, a w 2008 roku średnia kradzionych samochodów na dobę wyniosła 48.

Z danych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP wynika, że wskaźnik zagrożenia kradzieżą samochodów w Polsce należy do najniższych w całej Europie. Według danych Europolu na terenie UE rocznie ginie około miliona pojazdów. Największy problem związany z tym rodzajem przestępstw odnotowuje się w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji, gdzie kradnie się około 200 tysięcy aut rocznie. Zysk grup przestępczych z tego tytułu może sięgać nawet 10 miliardów euro. Dlatego tak ważna jest współpraca funkcjonariuszy krajów europejskich. Dzięki nowoczesnym systemom informatycznym i szybkiej wymiany danych policjanci mają możliwość ustalenia, czy i gdzie dany pojazd został skradziony. Zdarzają się przypadki, że auto utracone w Hiszpanii czy we Włoszech zostało odnalezione w Polsce.

Zauważyć należy, że – przy jednoczesnym spadku kradzieży samochodów – znacznie rośnie poziom wykrywalności przestępstw tego rodzaju przez Policję. W 2008 roku poziom skuteczności wyniósł 21%. Dla porównania w roku 2005 wykrywalność kradzieży samochodów wynosiła 11,9%. Wzrost wykrywalności przez służby policyjne kradzieży aut możliwy jest dzięki pracy prewencyjnej Policji, rozpoznaniu środowisk przestępczych przez policjantów kryminalnych, systemowi monitoringu powiększającemu swój zasięg w całej Polsce. Bardzo ważna jest także dobra i skuteczna współpraca z obywatelami. Polacy wiedzą, jak zachować się w sytuacji przestępstwa i zdają sobie sprawę, jak ważne jest szybkie poinformowanie Policji.


Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~frak 2009-07-30

W jednym artykule kradną coraz mniej w innym kradną coraz więcej. Zdecydujcie się na coś panowie redaktorzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla wygrywa ranking Consumer Reports
Tesla wygrywa ranking Consumer Reports
Amerykańska organizacja Consumer Reports ogłosiła właśnie wyniki corocznego raportu satysfakcji klientów w branży motoryzacyjnej. Okazało się, że mieszkańcy USA bardziej doceniają markę Tesla niż Porsche.