mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie

W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie

W produkcji aut Polskę wyprzedziły już Czechy, za chwilę zrobi to Słowacja, a być może także Węgry i Rumunia. Przegrywamy z sąsiadami rywalizację o inwestycje i nowe miejsca pracy – donosi Gazeta Wyborcza.

W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie
W styczniu i lutym z polskich fabryk wyjechało w sumie 132,1 tys. samochodów osobowych, o 7 proc. mniej niż przed rokiem - poinformowała wczoraj firma doradcza Samar. To już trzeci rok z rzędu spada produkcja aut w Polsce.. Tymczasem u naszych sąsiadów w Europie Środkowej motoryzacja rośnie jak na drożdżach. W zeszłym roku Czechy pierwszy raz w historii weszły do klubu państw, które produkują ponad 1 mln aut rocznie. W 2010 r. za bramy fabryk w Czechach wyjechało 1,07 mln samochodów i w najbliższych latach produkcja będzie rosła.  Wkrótce może nas wyprzedzić Słowacja, gdzie zlokalizowane zostały nowe fabryki aut koreańskiego koncernu KIA i francuskiego Peugeot-Citroën, (mogą produkować po 300 tys. aut rocznie). Na Słowacji swoją fabrykę ma też Volkswagen i teraz to właśnie ten niemiecki koncern szykuje się do ekspansji na Słowacji. Do połowy dekady VW obiecuje Słowakom 1 mld euro nowych inwestycji i zamierza tam produkować do 400 tys. aut rocznie. A w ślad za producentami aut idą ich kooperanci i rząd Słowacji już ogłosił, że wygrał z Polską rywalizację o fabrykę turbosprężarek firmy Honywell – informuje Gazeta Wyborcza.

Z kolei Węgry wygrały z Polską rywalizację o fabrykę aut Mercedesa, a pod koniec 2010 r. Budowę nowej fabryki zapowiedział tez koncern Audi. Ma ona za trzy lata produkować ponad 120 tys. aut rocznie, a w 2018 r. - nawet 300 tys. Na Węgrzech fabrykę aut ma też japońskie Suzuki.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.