Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie

W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie

W produkcji aut Polskę wyprzedziły już Czechy, za chwilę zrobi to Słowacja, a być może także Węgry i Rumunia. Przegrywamy z sąsiadami rywalizację o inwestycje i nowe miejsca pracy – donosi Gazeta Wyborcza.

W Polsce produkcja aut spada u sąsiadów rośnie
W styczniu i lutym z polskich fabryk wyjechało w sumie 132,1 tys. samochodów osobowych, o 7 proc. mniej niż przed rokiem - poinformowała wczoraj firma doradcza Samar. To już trzeci rok z rzędu spada produkcja aut w Polsce.. Tymczasem u naszych sąsiadów w Europie Środkowej motoryzacja rośnie jak na drożdżach. W zeszłym roku Czechy pierwszy raz w historii weszły do klubu państw, które produkują ponad 1 mln aut rocznie. W 2010 r. za bramy fabryk w Czechach wyjechało 1,07 mln samochodów i w najbliższych latach produkcja będzie rosła.  Wkrótce może nas wyprzedzić Słowacja, gdzie zlokalizowane zostały nowe fabryki aut koreańskiego koncernu KIA i francuskiego Peugeot-Citroën, (mogą produkować po 300 tys. aut rocznie). Na Słowacji swoją fabrykę ma też Volkswagen i teraz to właśnie ten niemiecki koncern szykuje się do ekspansji na Słowacji. Do połowy dekady VW obiecuje Słowakom 1 mld euro nowych inwestycji i zamierza tam produkować do 400 tys. aut rocznie. A w ślad za producentami aut idą ich kooperanci i rząd Słowacji już ogłosił, że wygrał z Polską rywalizację o fabrykę turbosprężarek firmy Honywell – informuje Gazeta Wyborcza.

Z kolei Węgry wygrały z Polską rywalizację o fabrykę aut Mercedesa, a pod koniec 2010 r. Budowę nowej fabryki zapowiedział tez koncern Audi. Ma ona za trzy lata produkować ponad 120 tys. aut rocznie, a w 2018 r. - nawet 300 tys. Na Węgrzech fabrykę aut ma też japońskie Suzuki.

Podobne wiadomości:

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Twórca Fiskera Karma pracuje nad zupełnie nowym wcieleniem modelu. Auto będzie produkowane przez nową firmę i trafi na rynek już w przyszłym roku. Model o zasięgu 644 km trafi do segmentu samochodów elektrycznych premium.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj