mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Polsce też będą stacje ładowania energii

W Polsce też będą stacje ładowania energii

O tym, że w najbliższych latach przyszłość motoryzacji należeć będzie do pojazdów elektrycznych, nie trzeba chyba już nikogo specjalnie przekonywać. Jedyną trudnością wydaje się być jedynie słabo rozwinięta infrastruktura, czemu jednak już Europa, jak i sama Polska stara się przeciwdziałać.

Według szacunków liczba stacji ładowania w Europie w ciągu następnych 3-4 lat może wzrosnąć czterokrotnie. W Polsce, dzięki m.in. wsparciu Unii Europejskiej oraz współpracy pomiędzy podmiotami rynku, tego rodzaju infrastruktura ma w najbliższym czasie szanse na znaczący rozwój.

- Prawie wszyscy liczący się producenci samochodów w Europie w latach 2011-2012 planują poszerzenie swojego portfolio o pojazdy hybrydowe typu plug-in (z możliwością podłączenia do sieci elektrycznej) lub o pojazdy z pełnym napędem elektrycznym - uważa Vitaly Belskiy, analityk Frost & Sullivan.

Szybko rosnąca liczba pojazdów elektrycznych na rynku spowoduje wzrost liczby stacji ładowania w Europie. Według szacunków Frost & Sullivan liczba samochodów elektrycznych w Europie wzrośnie do 470.000 w roku 2015. Liczba terminali ma wzrosnąć z 4.316 w roku 2009 do 360.000 w roku 2015. Rządy krajów UE planują znaczne wydatki na infrastrukturę EV, aby wesprzeć wdrażanie usług związanych z ładowaniem oraz przeprowadzeniem projektów testowych.

W Polsce podjęto ostatnio poważne kroki w kierunku stworzenia infrastruktury do ładowania pojazdów na prąd typu plug-in. Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. zainicjowała program operacyjny pt. "Budowa rynku pojazdów elektrycznych i infrastruktury ich ładowania podstawą bezpieczeństwa energetycznego". Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, co zapewnia 860.000 euro na dostarczenie i wdrożenie infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Do lipca 2010 r. pięć polskich miast zostanie wyposażonych w 120 stacji ładowania (330 gniazd podłączeniowych dla pojazdów, z czego 136 w Warszawie, 54 w Gdańsku, 54 w Katowicach, 53 w Krakowie i 33 w Mielcu). Głównym wykonawcą tego projektu jest Green Stream Polska. Firma ma ambitny plan stworzenia Inteligentnego Systemu Zarządzania Energią, zaczynając od mniejszych lokalnych Systemów Zarządzania Energią na poziomie regionalnym. System zwany na świecie Vehicle to Grid (V2G) jest uważany za kluczowy element Inteligentnego Systemu Zarządzania Energią.

Inny uczestnik rynku – polska firma Ekoenergetyka-Zachód przygotowała kilka rozwiązań dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Na początku 2010 roku ma powstać i zostać przetestowana nieduża sieć pierwszych stacji ładowania pojazdów elektrycznych – stacje będą się znajdować w czterech lokalizacjach: Zielona Góra (3-4 stacje ładowania), Sulechów, Piła oraz Sieradz.

Podobne wiadomości:

Sukces Volvo na polskim rynku!

auto motor i sport 0000-00-00

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

~Tak, ale energia w Polsce jest za droga! 2009-11-05

Tak, ale energia w Polsce jest za droga! Prywatyzacja (inaczej kradzież) doprowadziła do bardzo wysokich cen (szczególnie przesyłu) energii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.