mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W Wałbrzychu startuje produkcja nowego silnika do Aygo

W Wałbrzychu startuje produkcja nowego silnika do Aygo

Toyota Motor Manufacturing Poland rozpoczyna produkcję nowego silnika 3-cylindrowego o pojemności 1 litra. Jednostka głównie trafi do nowej, drugiej generacji modelu Aygo.

W Wałbrzychu startuje produkcja nowego silnika do Aygo
Aby uruchomić produkcję nowej jednostki w Polsce Toyota zainwestowała dodatkowe 123 mln zł. Zaś do końca października w TMMP zatrudnionych zostanie 380 nowych pracowników.

W wałbrzyskiej fabryce zmodyfikowano wiele linii na hali silników, kuźni i odlewni. Uruchomiona została nowa linia wałka rozrządu. „To był ważny test naszej samodzielności. Razem z Działem Inżynieryjnym Toyota Motor Europe, oraz z minimalnym wsparciem ze strony naszej centrali w Japonii, pracownicy Toyoty w Wałbrzychu zaprojektowali i przygotowali cały proces produkcyjny od momentu planowania aż do uruchomienia inwestycji. Co ważne przygotowanie toczyły się równolegle do prowadzonej bieżącej produkcji. Wierzę, że ten projekt stworzył wiele okazji do rozwoju i podniesienia kwalifikacji pracowników” – powiedział podczas uroczystości uruchomienia nowego projektu Prezes TMMP Carl Klemm.W Wałbrzychu produkowany jest 1-litrowy silnik VVT-i od 2005 roku, kiedy to wystartowała produkcja pierwszego Aygo. Nowy silnik spełnia normy Euro 5+. Poprzednia wersja tego silnika w latach 2007-2011 uzyskała tytuł Engine of the Year. Od 17 kwietnia silnik jest dostarczany do Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech, gdzie produkowane są Aygo C1 i 108. Od 23 lipca nowy silnik będzie montowany w Yarisie.

Oficjalny start produkcji odbył się w obecności wicepremiera RP i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz wiceprezesa Toyota Motor Europe Takeshi Numa. Zakład w Wałbrzychu to jedna z dwóch fabryk Toyoty ulokowana w Polsce. Na przedgórzu sudeckim produkowane są 6-biegowe skrzynie manualne do Aurisa, Corolli, Verso i Avensisa, 5-biegowe skrzynie manualne oraz silniki do Yarisa i Aygo. Rocznie fabryka w Wałbrzychu produkuje 371 tys. silników i 720 tys. skrzyń biegów. W Wałbrzychu pracuje obecnie 1600 pracowników.Podczas uroczystości Toyota przekazała Domowi Małego Dziecka w Wałbrzychu, nową Toyotę Aygo. Placówka jest wspierana przez wolontariuszy fabryki.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Aygo
Toyota Aygo
Cena podstawowa już od: 36 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota Aygo Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota Toyota Aygo

Podobne wiadomości:

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Aktualności 2017-06-19

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce

Aktualności 2017-03-13

Komentuj:

~bobi 2014-06-15

bardzo mi się podoba ta nowa aygo. w wersji hybrydowej byłaby idealna do jazdy po mieście.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.