mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W ciąży? Zapnij pasy!

W ciąży? Zapnij pasy!

Wprawdzie kodeks drogowy w Polsce zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa  - specjaliści radzą jednak - zapiąć je. Należy tylko zrobić to w odpowiedni sposób i poprowadzić jeden pas poniżej, a drugi obok brzucha.

W ciąży? Zapnij pasy!
Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło roszczenie o odszkodowanie za śmierć nienarodzonego dziecka. Prowadząca pojazd kobieta w zaawansowanej ciąży, miała niezapięte pasy bezpieczeństwa. Tragedii można było uniknąć.

- Kobiety w zaawansowanej ciąży, jeżeli już w ogóle muszą siadać za kierownicą, powinny nie tylko zapiąć w odpowiedni sposób pasy bezpieczeństwa, ale też zwrócić uwagę na właściwe ustawienie fotela  – mówi dr hab. nauk medycznych Grzegorz Teresiński z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmujący się m.in. badaniem obrażeń ciała w zależności od okoliczności wypadku. Kobiety ciężarne, zwłaszcza niewysokie, mają tendencję do przysuwania w aucie fotela jak najbliżej kierownicy. – Tymczasem fotel powinien być odsunięty tak, by odległość środka kierownicy od środka klatki piersiowej (okolice mostka) przyszłej mamy wynosiła minimum 25 centymetrów – wyjaśnia. Nie uchroni to od wypadku, ale znacznie może zmniejszyć jego skutki dla kobiety i jej dziecka, gdyż pozwoli na prawidłowe zadziałanie poduszki powietrznej.
 
Według statystyk policji, kobiety stanowią około 40 procent uczestników kolizji. Z kolei systemy bezpieczeństwa we współczesnych pojazdach są projektowane dla osób o przeciętnej budowie ciała - które nie odpowiadają wymiarom kobiety w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej. Tymczasem kobiety te mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka.

- Coraz więcej kobiet w Polsce jeździ samochodem, a to powoduje że ciężarne kobiety coraz częściej uczestniczą w wypadkach drogowych – mówi Magdalena Barcicka, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Te tragiczne wypadki, z którymi UFG ma do czynienia, spowodowały, że chcemy uświadomić kobietom ciężarnym iż warto zapinać pasy bezpieczeństwa. Należy to tylko robić w odpowiedni sposób – dodaje.
 
Z danych dostępnych w literaturze medycznej wynika, że 50-70 procent urazów w ciąży związana jest z wypadkami drogowymi. Najczęstszymi obrażeniami jest w takich sytuacjach – nawet przy niewielkich prędkościach ok. 30 km/h – przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia, niedostatecznego odżywienia i utraty płodu.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~pasy ciążowe 2011-02-10

słaby artykuł - dla kobiet w ciąży są zwyczajnie pasy ciążowe - nakładka na zwykłe pasy, która przesuwa odpowiednio miejsca ucisku. Zwykłe pasy są niebezpieczne dla ciąży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Instytut SAMAR donosi, że rynek nowych samochodów w Polsce cały czas rośnie. Wszystko wskazuje na to, że prognozowana sprzedaż na koniec roku, czyli 490 tys. samochodów, jest jak najbardziej realna do osiągnięcia.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech