mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W ciąży? Zapnij pasy!

W ciąży? Zapnij pasy!

Wprawdzie kodeks drogowy w Polsce zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa  - specjaliści radzą jednak - zapiąć je. Należy tylko zrobić to w odpowiedni sposób i poprowadzić jeden pas poniżej, a drugi obok brzucha.

W ciąży? Zapnij pasy!
Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło roszczenie o odszkodowanie za śmierć nienarodzonego dziecka. Prowadząca pojazd kobieta w zaawansowanej ciąży, miała niezapięte pasy bezpieczeństwa. Tragedii można było uniknąć.

- Kobiety w zaawansowanej ciąży, jeżeli już w ogóle muszą siadać za kierownicą, powinny nie tylko zapiąć w odpowiedni sposób pasy bezpieczeństwa, ale też zwrócić uwagę na właściwe ustawienie fotela  – mówi dr hab. nauk medycznych Grzegorz Teresiński z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmujący się m.in. badaniem obrażeń ciała w zależności od okoliczności wypadku. Kobiety ciężarne, zwłaszcza niewysokie, mają tendencję do przysuwania w aucie fotela jak najbliżej kierownicy. – Tymczasem fotel powinien być odsunięty tak, by odległość środka kierownicy od środka klatki piersiowej (okolice mostka) przyszłej mamy wynosiła minimum 25 centymetrów – wyjaśnia. Nie uchroni to od wypadku, ale znacznie może zmniejszyć jego skutki dla kobiety i jej dziecka, gdyż pozwoli na prawidłowe zadziałanie poduszki powietrznej.
 
Według statystyk policji, kobiety stanowią około 40 procent uczestników kolizji. Z kolei systemy bezpieczeństwa we współczesnych pojazdach są projektowane dla osób o przeciętnej budowie ciała - które nie odpowiadają wymiarom kobiety w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej. Tymczasem kobiety te mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka.

- Coraz więcej kobiet w Polsce jeździ samochodem, a to powoduje że ciężarne kobiety coraz częściej uczestniczą w wypadkach drogowych – mówi Magdalena Barcicka, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Te tragiczne wypadki, z którymi UFG ma do czynienia, spowodowały, że chcemy uświadomić kobietom ciężarnym iż warto zapinać pasy bezpieczeństwa. Należy to tylko robić w odpowiedni sposób – dodaje.
 
Z danych dostępnych w literaturze medycznej wynika, że 50-70 procent urazów w ciąży związana jest z wypadkami drogowymi. Najczęstszymi obrażeniami jest w takich sytuacjach – nawet przy niewielkich prędkościach ok. 30 km/h – przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia, niedostatecznego odżywienia i utraty płodu.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

~pasy ciążowe 2011-02-10

słaby artykuł - dla kobiet w ciąży są zwyczajnie pasy ciążowe - nakładka na zwykłe pasy, która przesuwa odpowiednio miejsca ucisku. Zwykłe pasy są niebezpieczne dla ciąży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że marka Cupra w końcu zostanie wydzielona od Seata. Iberyjski producent ogłosił oficjalną zmianę. Na rynku pojawi się nowa submarka z osobnym emblematem.