mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W czerwcu trochę mniej

W czerwcu trochę mniej

Znane są już statystyki dotyczące czerwcowego importu do naszego kraju samochodów osobowych. Wynik jest tylko nieznacznie gorszy od najlepszego w tym roku, uzyskanego w maju.

W czerwcu Polacy sprowadzili łącznie do kraju 81.942 używanych aut, z czego 80.060 z terenu Unii Europejskiej. W sumie od początku roku sprowadzonych zostało już 441.821 samochodów. Tak więc ubiegłoroczny rekord 811 tys. sztuk jest poważnie zagrożony.

Mekką polskiego handlu samochodami używanymi sprowadzonymi zza granicy wydaje się być Poznań. W poznańskiej izbie celnej od początku roku odprawiono już prawie 70 tys. aut. Następne w kolejności, z liczbą ponad 40 tys. aut, są izby celne w Krakowie oraz Warszawie.

Duża liczba sprowadzonych aut to wyższe dochody budżetowe z tytułu akcyzy. W czerwcu wyniosły one 88,4 mln zł, a od początku roku już prawie 479 mln zł. Jednak istnieje groźba, iż państwo będzie musiało zwrócić te pieniądze. Wszczęta została bowiem procedura przeciwko Polsce o dyskryminowanie osób sprowadzających pojazdy do naszego kraju. Jeśli potwierdzony zostanie najgorszy scenariusz, iż obowiązująca akcyza jest niezgodna z przepisami unijnymi, to oprócz konieczności jej zwrotu można spodziewać się także kar finansowych dla naszego państwa. A nowy podatek, które zastąpiłby akcyzę od sprowadzanych aut ma szansę na wejście w życie dopiero za kadencji nowego Sejmu. Czyli najwcześniej pod koniec bieżącego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.