mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W drodze na zimowy odpoczynek

W drodze na zimowy odpoczynek

Wyjeżdżasz niebawem na ferie? Pamiętaj, że mocno obładowany samochód diametralnie zmienia swoje zachowanie na drodze podczas hamowania, przyspieszania czy pokonywania zakrętów. W zimowych warunkach na kierowców czeka jednak jeszcze kilka innych niespodzianek.

W drodze na zimowy odpoczynek
W połowie stycznia na drogach prowadzących do kurortów narciarskich pojawi się ponownie większa liczba samochodów. W tym czasie w góry wybierze się pierwszy turnus osób, chcących spędzić ferie zimowe na stoku. Ważne jest jednak, aby nadchodzący odpoczynek dobrze zaplanować będąc jeszcze w domu. I nie chodzi tu tylko o zabranie gogli i czapek. Istotne jest przede wszystkim też to, czy sprzęt narciarski będzie przewożony bezpiecznie, na wyposażeniu auta są łańcuchy przeciwśnieżne i kamizelka odblaskowa.

Najlepszym rozwiązaniem dla komfortowego i bezpiecznego przewożenia autem sprzętu narciarskiego jest wyposażenie się we właściwy bagażnik dachowy. Dlaczego właściwy? Przy wyborze nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie korzystną ceną. Często to co tanie, jest po prostu mało bezpieczne. A jak może się to skończyć na drodze pisaliśmy przy okazji raportu z testów bagażników dachowych, przeprowadzonych przez niemiecki automobilklub ADAC kilka tygodni temu, do przeczytania którego niniejszym zachęcamy (czytaj tekst).

Druga aspekt związany z boksami dachowymi, o którym należy wspomnieć to w zasadzie przypomnienie sobie lekcji fizyki z podstawówki. Im więcej rzeczy upchamy na dachu, tym stabilność samochodu podczas jazdy będzie mniejsza. Wyżej położony środek ciężkości auta doprowadza do tego, że pojazd narażony jest na większe przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów czy bocznych podmuchów wiatru. Efekt jest oczywiście łatwy do przewidzenia. Mniejsza stabilność, utrudnione prowadzenie. Noga z gazu! Dlatego też do bagażnika dachowego wrzucamy głównie sprzęt narciarski. Dodatkowymi rzeczami pogarszamy wspomnianą stabilność i łatwo możemy przekroczyć dopuszczalny limit załadunku. Jakie mogą być tego skutki, pisaliśmy już wcześniej (czytaj tekst).

Pozostałego bagażu, który nie znalazł swojego miejsca nad głowami, nie upychamy metodą chybił trafił we wnętrzu pojazdu. Cięższe przedmioty lądują zaraz za oparciem tylnej kanapy. W ten sposób mają solidną blokadę i nie będą przemieszczać się w trakcie ostrego hamowania. Bagaż powinien być rozmieszczony równomiernie, tak aby nie dociążać tylko jednej strony auta. Załadunek nie powinien przekraczać górnej linii oparcia tylnej kanapy z podobnych względów o jakich zostało powiedziane kilka zdań wcześniej. W trakcie gwałtownego hamowania takie przedmioty niczym pocisk mogą wpaść do kabiny pasażerskiej. Jeśli nie mamy innego wyjścia, a samochód trzeba obładować po sam dach, wówczas komorę bagażnika odgraniczamy solidną siatką (dostępna w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi).

Przed wyruszeniem w daleką podróż nie zaszkodzi zrobić sobie krótką jazdę testową, by przekonać się czy bagaż jest stabilny i jak dodatkowe kilogramy wpływają na właściwości jezdne samochodu. Obowiązkowo kontrolujemy ciśnienie w oponach. Oponach zimowych oczywiście. Oprócz trójkąta ostrzegawczego, apteczki i gaśnicy nie można zapomnieć o łańcuchach przeciwśnieżnych i kamizelce odblaskowej (po to by na przykład nikt nas nie potrącił w trakcie zakładania łańcuchów). Na wszelki wypadek przyda się również mała saperka. Później wystarczy już życzyć tylko szerokiej drogi i cierpliwości w korkach na drogach prowadzących między innymi do Zakopanego i Zieleńca.

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Przegląd opon zimowych

auto motor i sport 0000-00-00

Z nowej oferty. Poduszki powietrzne, systemy wspomagające jazdę oraz doskonałe umiejętności kierowania samochodem są tylko dodatkiem do tego, co potrafi ą zdziałać odpowiednie opony.  Żeby bezpiecznie jeździć, gdy przyjdą mrozy, "zimówki" są obowiązkowe.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.