mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W drogę! Ale w pasach.

W drogę! Ale w pasach.

Wczoraj, 29 czerwca, odbyło się ogólnopolskie seminarium "Pasy bezpieczeństwa w Polsce i na świecie - znaczenie, stosowanie, promowanie", zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W drogę! Ale w pasach.

Podczas seminarium przedstawiona została ogólna sytuacja dotycząca bezpieczeństwa podróżowania samochodem w Polsce i w Europie.

Według danych prezentowanych przez Andrzeja Grzegorczyka, dyrektora sekretariatu KRBRD w Polsce w latach 1990 –2004 w 820 tysiącach wypadków zginęło niemal 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Koszty tych zdarzeń to ponad 300mld złotych.

Główne przyczyny odnoszenia śmiertelnych obrażeń to – obok nadmiernej prędkości i alkoholu – słaba konstrukcja pojazdów, niepodatne otoczenie dróg, zbyt późna akcja ratownicza i właśnie brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Dlatego też , wzorem innych krajów europejskich, podjęto kroki, aby upowszechnić zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach.

Podobne akcje w prowadzone na świecie przyniosły zamierzony skutek, Szacuje się, że ok. 50% śmiertelnych ofiar mogłoby żyć, gdyby miało zapięte pasy, natomiast zwiększenie liczby osób stosujących pasy  z obecnych 66 do 90% uratuje aż 10% zabitych (rocznie ok. 600osób), nie licząc dodatkowego zmniejszenia liczby rannych..

W Polsce, pomimo istnienia ustawowego obowiązku zapinania pasów, pokutuje wiele złych stereotypów dotyczących zapinania pasów.

Zintegrowane działania  m.in. KRBRD, Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA i Policji, wsparte dodatkowo prowadzoną od sierpnia szeroko zakrojoną akcją reklamową mają zmienić złe nawyki i wpłynąć na świadomość zarówno kierowców, jak i pasażerów.

Miejmy nadzieje, że strategicznie prowadzone działania ,  tak reklamowe, jak i edukacyjne,  przy wsparciu mediów pozwolą uratować wiele istnień ludzkich.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.