mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W drogę! Ale w pasach.

W drogę! Ale w pasach.

Wczoraj, 29 czerwca, odbyło się ogólnopolskie seminarium "Pasy bezpieczeństwa w Polsce i na świecie - znaczenie, stosowanie, promowanie", zorganizowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W drogę! Ale w pasach.

Podczas seminarium przedstawiona została ogólna sytuacja dotycząca bezpieczeństwa podróżowania samochodem w Polsce i w Europie.

Według danych prezentowanych przez Andrzeja Grzegorczyka, dyrektora sekretariatu KRBRD w Polsce w latach 1990 –2004 w 820 tysiącach wypadków zginęło niemal 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Koszty tych zdarzeń to ponad 300mld złotych.

Główne przyczyny odnoszenia śmiertelnych obrażeń to – obok nadmiernej prędkości i alkoholu – słaba konstrukcja pojazdów, niepodatne otoczenie dróg, zbyt późna akcja ratownicza i właśnie brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Dlatego też , wzorem innych krajów europejskich, podjęto kroki, aby upowszechnić zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach.

Podobne akcje w prowadzone na świecie przyniosły zamierzony skutek, Szacuje się, że ok. 50% śmiertelnych ofiar mogłoby żyć, gdyby miało zapięte pasy, natomiast zwiększenie liczby osób stosujących pasy  z obecnych 66 do 90% uratuje aż 10% zabitych (rocznie ok. 600osób), nie licząc dodatkowego zmniejszenia liczby rannych..

W Polsce, pomimo istnienia ustawowego obowiązku zapinania pasów, pokutuje wiele złych stereotypów dotyczących zapinania pasów.

Zintegrowane działania  m.in. KRBRD, Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA i Policji, wsparte dodatkowo prowadzoną od sierpnia szeroko zakrojoną akcją reklamową mają zmienić złe nawyki i wpłynąć na świadomość zarówno kierowców, jak i pasażerów.

Miejmy nadzieje, że strategicznie prowadzone działania ,  tak reklamowe, jak i edukacyjne,  przy wsparciu mediów pozwolą uratować wiele istnień ludzkich.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?