mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W październiku sprowadziliśmy mniej aut

W październiku sprowadziliśmy mniej aut

Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów szczegółowych wyników dotyczących liczby sprowadzonych aut z zagranicy wynika, iż październik był najgorszym miesiącem pod tym względem od maja.

W pierwszym miesiącu (maju) naszej przynależności do Wspólnoty Europejskiej sprowadziliśmy z krajów członkowskich łącznie 49.401 używanych aut. W październiku wynik ten wyniósł 81.199, a w pozostałych miesiącach przekraczał 100.000 aut. Łącznie po wejściu do Unii na teren Polski sprowadzono z innych państw członkowskich 602.429 aut.

Czy można na tej podstawie stwierdzić już, iż minął "szał" sprowadzania używanych samochodów? Z pewnością jeszcze za wcześnie na wysnuwanie takich wniosków. Wydaje się, iż chwilowo rynek używanych pojazdów nasycił się, a podaż znacząco przewyższyła popyt na te auta. Co nas czeka jednak za kilka miesięcy, a szczególnie na wiosnę przyszłego roku, kiedy to zazwyczaj sprzedaż używanych rośnie? Jest kilka możliwych rozwiązań. Dużo będzie zależeć od rządu i Ministerstwa Infrastruktury. Na wejście w życie czekają nowe rozporządzenia dotyczące badań technicznych sprowadzanych pojazdów. Nie wiadomo też, jak potoczy się kwestia zastąpienia akcyzy innego rodzaju podatkiem. Więcej więc znaków zapytań, niż jakichś rozsądnych argumentów.

Warte podkreślenia jest, iż w ciągu pół roku naszego członkostwa, spoza Unii sprowadziliśmy 5.999 aut. Miesięczna liczba importowanych aut powolutku, acz systematycznie, rośnie.

I jeszcze na koniec jedna kwestia. Z tytułu sprowadzenia aut do Polski budżet państwa zyskał ponad pół miliarda złotówek, z czego oczywiście zdecydowana większość to wpływy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdów. Choć można by się z tego cieszyć, to jednak nasuwa się pytanie - czy proces ten nie pociąga ze sobą jakichś strat? Słabsza sprzedaż nowych aut to jedno, druga kwestia to ogromna liczba starych, a nawet bardzo starych aut, które kiedyś wycofane zostaną z użytku i trzeba będzie je złomować. Kto poniesie tego koszty? - niewiadomo, a właściwie wiadomo - my, społeczeństwo.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych
Bezpieczna jazda na Wszystkich Świętych
Początek listopada to w Polsce czas odwiedzania grobów bliskich osób. Niestety, w tym okresie rokrocznie na drogach giną dziesiątki osób – w 2017 r. w listopadowy długi weekend doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu?