mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W poszukiwaniu kolejnych nisz

W poszukiwaniu kolejnych nisz

Ostatni koncepcyjny model pokazany przez Audi sprawił, że zaczęliśmy się zastanawiać, czy w motoryzacji może nas jeszcze coś zaskoczyć? Producenci tworzą coraz dziwniejsze samochody, poszukując kolejnych nisz i poszerzając segmenty. A to wszystko w jednym celu.

W poszukiwaniu kolejnych nisz

Jeśli każdy z Was weźmie 10 osób, które interesują się motoryzacją, i zada im pytanie: czym różni się crossover od SUVa (oczywiście mamy na myśli te europejskie)? To dostaniecie kilka odpowiedzi, a i pewnie znajdą się tacy, którzy odpowiedzą – niczym. To właśnie jest skutek działań, które producenci rozpoczęli kilka lat temu. To, co kiedyś wydawało się kolejną niszą, teraz jest już odrębną, solidną gałęzią motoryzacji. Mało tego, wielu zalicza crossovery do aut kompaktowych i mówi, że to kompakty naszych czasów. Ciężko się z tym nie zgodzić, skoro Nissan stworzył Qashqaia, który wyparł z gamy Almerę. Owszem, Japończycy podobno pracują nad bezpośrednim następcą tego modelu, ale umówmy się, że dziś rządzi Qashqai i jego młodszy brat Juke.

Nissan Juke, ten samochód to dowód na to, że piękno nie jedno ma imię. Jego stylistyka jest dyskusyjna, a przeciwnikom usta zamykają statystyki sprzedażowe tego auta. To tym modelem Japończycy zbudowali kolejną półkę, w której dziś rozpychają się Chevrolet Trax, Opel Mokka, Renault Captur, Peugeot 2008. Czy Audi TT Offroad będzie kolejnym prekursorem? Kilkanaście lat temu, po tak postawionym pytaniu, śmialibyśmy się przez tydzień. Dziś kręcimy wymijająco głową. Samochód wygląda dobrze, jeśli założymy, że TT nigdy nie pojawiło się na rynku.

Historia potoczyła się jednak inaczej i wielu nie potrafi sobie wyobrazić, że TT Offroad może kiedykolwiek trafić do seryjnej produkcji. Dobrze Wam radzimy – im szybciej się z tym pogodzicie, tym mniej będzie to boleć. Stawiamy orzechy przeciwko sztabkom złota, że producent z Ingolstad w momencie premiery koncepcyjnego TT w Pekinie zebrał pokaźną liczbę zapytań od potencjalnych klientów. Patrząc jeszcze z innej perspektywy, to Audi potrzebuje tego modelu.

Kiedy Mercedes na rynek dostarczył pierwszego CLSa, to konkurencja długo zbierała żuchwy z podłóg swoich garaży. Ludzie ze Stuttgartu stworzyli nowy segment. Jednak mówiąc szczerze samochody innych producentów, które mają z CLSem konkurować, po prostu nie dorównują pierwowzorowi w kwestii oszałamiającego wyglądu. Mercedes po raz kolejny wyprzedził konkurencję i w wyścigu o klienta odskoczył Audi i BMW. Ci drudzy stworzyli własną receptę na przyciągnięcie klientów, tworząc, wydawałoby się, model niszowy. Tak, mówimy o BMW X6. Następnie Bawarska firma dostarczyła światu młodszą wersję w postaci X4, zaś najlepszym dowodem na sukces X6 jest to, co Mercedes pokazał w Pekinie, czyli Concept Coupe SUV. Niemcom, tym ze Stuttgartu, nie udało się skopiować urody X6. Cięcia i przetłoczenia karoserii „szóstki” to cały urok tego auta. Gładka karoseria w koncepcie Mercedesa nie wygląda już tak porywająco. BMW odskoczyło i można mówić, że w rywalizacji Monachium kontra Stuttgart jest 1:1. Ale gdzie w tym wszystkim jest Audi?CLS i X6 są odpowiedzią na pytanie, czy Audi potrzebuje TT Offroad. Ludzie z Ingolstadt dawno nie stworzyli samochodu, który sprawiłby, że najważniejsza konkurencja w postaci Mercedesa i BMW dostała by tęgie lanie w walce o klienta. Ktoś powie, że przecież powstały modele Allroad i my przyznamy mu po części rację, ale umówmy się, że nie były to tak spektakularne modele jak CLS czy X6.Audi TT Offroad może odnieść sukces, bo Niemcy przekształcili auto typowo sportowe w SUVa, czy jak kto woli crossovera. Przyznacie, że tak do końca to ten samochód koncepcyjny źle nie wygląda, a motoryzacja na świat wydawała gorsze szkaradztwa. Na pewno znajdzie się nisza dla tego modelu. Owszem będą złorzeczyć i odwracać głowę na widok tego samochodu, ale będą też tacy i pewnie będzie ich większość, którzy to auto kupią. A czy producenci nie tworzą kolejnych nisz z tego samego powodu, dla którego naśladują konkurencyjne produkty? Tak, chcą zarabiać jak najwięcej.


Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.