mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W salonach bez zmian?

W salonach bez zmian?

Dyrektywa GVO dotycząca zmian w dystrybucji nowych samochodów była tematem przewodnim III Międzynarodowego Forum Motoryzacji zorganizowanego przez Polską Izbę Motoryzacji.

Czy 1 listopada okazał się dniem przełomowym dla polskiego rynku samochodowego? Czy obowiązujące przepisy są respektowane przez importerów? Na te, i wiele innych pytań dotyczących zmian próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy Forum.

Z dniem 1 listopada br. kończył się okres przejściowy umożliwiający dostosowanie przepisów i sposobów dystrybucji samochodów nowych oraz stosowania tańszych zamienników w Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Okazuje się jednak, że mimo upływu 6 miesięcy jakie otrzymali polscy importerzy i dealerzy na zmianę umów nadal pojawiają się problemy z respektowaniem dyrektywy GVO.

I o ile najmniej problemów stwarza dystrybucja aut różnych marek w jednym salonie, o tyle problem serwisu okazuje się nie do przebrnięcia. Jakie są więc szanse na rozwiązanie tak skomplikowanej sytuacji. Jedynym rozwiązaniem jest rozdzielenie obowiązków i odseparowanie dealera zajmującego się tylko dystrybucją aut od serwisu - będącego wówczas stacją nieautoryzowaną zajmującą się naprawami gwarancyjnymi samochodów. Taki sposób postępowania jest powszechnie stosowany w Europie. W polskich realiach tego typu rozwiązanie zacznie obowiązywać zapewne za jakiś czas, gdy wzrośnie poziom wiedzy właścicieli stacji serwisowych. A jakie korzyści mogą płynąć z tego tytułu dla firm posiadających samochody służbowe. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Wiele marek w jednym punkcie sprzedaży to większe możliwości zapoznania się z ofertą rynkową.

Kiedy jednak będziemy mogli w pełni skorzystać z dobrodziejstw dyrektywy GVO pokaże czas.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Solaris przygotowuje pierwsze takie zamówienie na świecie. Dwa elektryczne autobusy posłużą jako mobilne punkty poboru krwi i już niebawem trafią do polskiego odbiorcy.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic