mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W sieci sprawdzimy stan autokaru

W sieci sprawdzimy stan autokaru

Przy okazji wyjazdu na wakacyjne kolonie czy też inne szkolne wycieczki rodzice, w trosce o bezpieczeństwo swoich pociech, często proszą policję o sprawdzenie stanu technicznego autokarów. Niebawem, przynajmniej w teorii, będą mogli sprawdzić ten stan, nie wychodząc z domu.

W sieci sprawdzimy stan autokaru
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest w końcowej fazie realizacji usługi, która umożliwi każdemu, bez wychodzenia z domu, sprawdzenie, czy dany autokar jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Szczególnego znaczenia ta usługa nabierze w okresie wakacyjnym, kiedy to w Polskę wyrusza wiele autokarów, których stan techniczny często budzi wiele zastrzeżeń. Dlatego rodzice bardzo często tuż przed wyjazdem proszą policję o kontrolę techniczną autokaru, a ta z reguły opóźnia porę wyjazdu. Nowa usługa resortu spraw wewnętrznych powinna również zminimalizować tego typu sytuacje.

Aby uzyskać informacje o pojeździe, wystarczy będzie znać jego numer rejestracyjny. Usługa ma ruszyć w przyszłym roku. Dane o autokarze będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Jest to kolejne udogodnienie dla obywateli, które MSW wprowadza w ramach projektu CEPiK 2.0.

Ogłoszone w 2012 roku "Nowe podejście MSW do projektów informatycznych" zakłada m.in. stworzenie możliwości korzystania z danych zgromadzonych w państwowych rejestrach przez obywateli i przedsiębiorców. Realizując te założenia MSW wdraża projekt CEPiK 2.0, który przewiduje rozbudowę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców o nowe funkcjonalności, które będą wykorzystywane zarówno przez obywateli jak i instytucje prywatne oraz publiczne.

Przypomnijmy, że równocześnie w MSW trwają prace nad systemem, który umożliwi sprawdzenie historii każdego samochodu używanego, jaki jest oferowany na polskim rynku. Dzięki tej usłudze poznamy m.in. daty rejestracji na naszym rynku tego samochodu, dane techniczne, a także upewnimy się, czy takie auto nie jest poszukiwane jako kradzione.

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą "Historia pojazdu" są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projekt jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI), wyspecjalizowaną agendę resortu ds. IT.

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu jest jedną z usług z całego katalogu udogodnień dla obywateli, przygotowywanych przez MSW i COI.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Moonblast 2016-08-23

też tak uważam, pozdrawiam

~MIki 2016-08-16

no i bardzo dobrze, w końcu jeżeli się wybieramy w dalszą podróż to stan techniczny to podstawa. A tyle się słyszy o niesprawnych autokarach, dziwię się bo przegląd można zrobić za darmo w serwisach takich jak Euromaster.

~BUSOMAT.PL 2013-12-02

Bardzo ciekawa inicjatywa. Oby tak dalej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.