mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W tym roku kupimy 20 tys. małych aut

W tym roku kupimy 20 tys. małych aut

Wysokie koszty paliwa spowodowały, że chętniej zaczęliśmy kupować nowe małe auta. Oszczędni mogą też poszukać trzyletniego auta, które będzie kosztowało 34-50 proc. jego pierwotnej wartości.

W tym roku kupimy 20 tys. małych aut
Z danych Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w 2007 roku kupiliśmy 17,33 tys. samochodów z segmentu mini, czyli najmniejszych aut (np. Fiat Panda, Peugeot 107 czy Kia Picanto). Stanowiło to niecałe 5 proc. ogółu sprzedaży nowych aut. Rok wcześniej było to ponad 20 tys. egzemplarzy, co dawało 7,2 proc. udziału w rynku. Po I kwartale znowu widać odbicie: sprzedano 5,25 tys. małych aut, co daje nieco ponad 6 proc. udziału w rynku. Jeśli taka dynamika utrzyma się, na koniec 2008 roku sprzedaż najmniejszych aut wyniesie około 20 tys. sztuk.

Przestraszeni wysokimi cenami paliwa Polacy częściej wybierają auta z małymi silnikami i o niewielkich gabarytach. Choć nie należy spodziewać się powrotu do sytuacji np. z 2004 roku, kiedy takie auta miały 13 proc. udziału w rynku.

"Nasz rynek powoli zbliża się do zachodniego, gdzie właśnie w tych granicach oscyluje sprzedaż najmniejszych aut" - mówi Paweł Michałowski z Samaru. "Widać, że w Polsce cenione są marki japońskie i niemieckie, gdyż uznawane są za niezawodne i bezawaryjne" - mówi z kolei Gazecie Prawnej Robert Kulczyk z firmy Info-Ekspert.

Stąd też wysokie miejsca Volkswagenów Fox, (które tracą 34-36 proc. wartości po trzech latach) czy Toyoty Aygo (36 proc.). Złej opinii o francuskich samochodach przeczą wysokie pozycje Peugeotów 107 i 1007. Osoby, które zastanawiają się, czy wybrać auto z silnikiem Diesla czy benzynowym mogą być zaskoczone, że te pierwsze tracą bardziej na wartości. Zachowanie aut z segmentu małych aut przeczy bowiem prawidłowości obserwowanej w większych autach, że diesle lepiej utrzymują swoją wartość. W segmencie małych aut nie dość, że diesle są około 10 tys. zł droższe (co w tym segmencie stanowi 20-25 proc. różnicy), to jeszcze około 2 pkt proc. bardziej tracą na wartości.

Więcej o: "W tym roku kupimy 20 tys. małych aut" TUTAJ>>>

Podobne wiadomości:

Sprzedaż nowych wciąż pnie się w górę

Sprzedaż nowych wciąż pnie się w górę

Aktualności 2008-04-08

Co dziewiąty Polak planuje kupić samochód

Co dziewiąty Polak planuje kupić samochód

Aktualności 2008-06-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.