mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > W wakacje było bezpieczniej

W wakacje było bezpieczniej

Zakończony w dniu wczorajszym okres wakacyjny okazał się, jak wynika ze wstępnych danych policji, bezpieczniejszy niż w ubiegłym roku. Doszło do mniejszej liczby wypadków, mniej było też ofiar.

W wakacje było bezpieczniej

W lipcu i sierpniu br. doszło w sumie do 8.549 wypadków drogowych, tj. o blisko 400 mniej niż przed rokiem. W wypadkach tych śmierć poniosły 864 osoby, czyli o prawie 200 mniej niż w ubiegłym roku. Z kolei prawie 450 osób mniej odniosło inne obrażenia podczas tychże wypadków.

Jak wynika ze statystyk policyjnych, najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych w lipcu i sierpniu były niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Wśród sprawców wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym bardzo duży udział stanowili młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat, a około 10% ofiar śmiertelnych w wypadkach stanowili motocykliści. Niestety o ponad 1.300 zwiększyła się liczba nietrzeźwych kierujących. Łącznie w dwa wakacyjne miesiące patrole policyjne zatrzymały 31.380 takich kierowców.

 VII-VIII 2007VII-VIII 2008
wypadki8.9378.549
zabici
1.052864
ranni
11.82611.381
ujawnieni kierowcy pod wpływem alkoholu
30.07831.380


Mimo zakończenia wakacji, policja zapowiada wzmożone kontrole na drogach. Od dzisiaj do 12 września trwa bowiem ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Przed szkołami pojawią się policyjne patrole by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Funkcjonariusze będą karać kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, przede wszystkim w okolicach szkół. Policjanci będą też informować dzieci i młodzież o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach.

Ponadto policjanci ruchu drogowego dokonają przeglądu dróg i ulic pod kątem właściwego oznakowania oraz sprawności urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego policjanci będą sprawować nadzór przy szkołach usytuowanych w miejscach szczególnie niebezpiecznych pod kątem przestrzegania przez uczestników ruchu drogowego - zarówno kierujących, jak też pieszych i rowerzystów, obowiązujących przepisów prawa. W miejscowościach, w których autobusy dowożą dzieci do szkoły, prowadzone będą kontrole autobusów pod kątem stanu technicznego oraz prawidłowości oznakowania.

Tematy w artykule: KGP wypadki

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Komentuj:

~koko 2008-09-02

to dzieki temu ze jezdzimy na swiatlach !!!

~Artur 2008-09-01

Wiecie dlaczego? Bo dużo więcej ludzi pojechało na wakacje za granicę. Niski kurs Euro, kolejny rok z rzędu beznadziejnej pogody, coraz więcej radarów, polowania policyjne videokamerami, spowodowały refleksję. Ludzie mają coraz bardziej w nosie urlot w PL. Niech ktoś sprawdzi ilość zużytego w tym czasie paliwa. Zobaczycie, że poszło go mniej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.