mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wakacje czynią złodzieja

Wakacje czynią złodzieja

Sezon wakacyjny tuż tuż, a to oznacza że niebawem zaczną się żniwa dla złodziei samochodowych. Przypominamy kilka ważnych zasad, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko włamania do samochodu lub jego kradzieży.

Wakacje czynią złodzieja

Wysokie temperatury i słońce powodują, że ludzie stają się mniej uważni. Nasze roztargnienie jest skrupulatnie wykorzystywane przez złodziei samochodowych. Oczywiście jest pełno systemów lub urządzeń, które mają sprawić, że nasz samochód jest "nie do ruszenia". Jednak w tym całym łańcuchu człowiek jest najsłabszym ogniwem. Poza tym nie ma zabezpieczenia, którego nie da się złamać.

Tak więc nigdy nie ma stuprocentowej pewności na temat zabezpieczenia naszego samochodu. Bardzo często zdarza się też, że to nie nasz samochód jest celem złodzieja tylko jego zawartość. A to jednak jeszcze bardziej ułatwia sprawę.

Z samochodem trzeba się obchodzić jak z portfelem. Chwila nieuwagi może się skończyć jego zniknięciem. Złodzieje samochodowi mogą być wszędzie. Jednak nie można dać się zwariować myśląc o tym. Zamiast tego warto mieć na uwadze kilka czynników, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko.

Pierwsza rzecz o jaką powinniśmy zadbać to odpowiednie miejsce parkingowe. Złodzieje bardzo lubią miejsca, które są zaciemnione i opuszczone. Dzięki temu mogą "pracować" w spokoju bez ryzyka zdemaskowania. Dlatego powinniśmy postawić nasz samochód w dobrze oświetlonym miejscu, tuż obok innych, gdzie na to miejsce jest bardzo dobry widok z okolicy. Warto także rozejrzeć się czy gdzieś w okolicy jest monitoring. Co prawda nie załatwi to sprawy, ale może skutecznie zniechęcić złodzieja.

Zanim wyjdziemy z samochodu powinniśmy upewnić się, że wszystkie kosztowne, a zarazem kuszące oko rzeczy zabieramy z sobą albo chowamy do schowków. Począwszy od portfela, poprzez klucze, urządzenia nawigacyjne czy też torbę od laptopa. Miejmy na uwadze to, że złodzieja dzieli od nich tylko szyba, której sforsowanie potrwa kilka sekund. Jeżeli mamy ze sobą rzecz, którą nie możemy zabrać ze sobą, umieśćmy ją w bagażniku. Co prawda nie daje on stuprocentowej gwarancji, ale przynajmniej rzecz ta nie rzuca się w oczy.

Kolejna ważna sprawa to odpowiednie zamknięcie i zabezpieczenie samochodu. Nie pozostawiamy niedomkniętych szyb, szyberdachu lub złożonego dachu w kabriolecie. Upewniamy się czy centralny zamek zadziałał dobrze, a jeśli nasz samochód posiada funkcję "deadlock", czyli blokowanie wewnętrznych klamek, także jej używamy.

Pamiętajmy o tym, że nasz samochód jest zagrożony nie tylko w momencie kiedy pozostaje sam. Częstą sytuacją jest scenariusz, kiedy kierowca wychodzi z uruchomionego samochodu żeby wyciągnąć coś z bagażnika. W momencie gdy będziemy poszukiwać czegoś z tyłu samochodu, złodziej niepostrzeżenie wejdzie do naszego samochodu i bardzo szybko się lotni. Dlatego przy każdej czynności wymagającej wyjścia z auta powinniśmy zabierać ze sobą kluczyk ze stacyjki. Podobny scenariusz ma miejsce kiedy np. okazuje się że w jednym z kół mamy mało powietrza albo po ruszeniu coś chrobocze w jednym z tylnych kół. Złodzieje bardzo często wsadzają między koło a nadkole plastikową butelkę, która wydając dźwięki może spowodować fałszywy alarm.

Tematy w artykule: zlodziej samochodowy wlamania

Podobne wiadomości:

W skradzionej ciężarówce przewoził kradzione auta

W skradzionej ciężarówce przewoził kradzione...

Aktualności 2014-09-12

Kradli... maluchy

Kradli... maluchy

Aktualności 2015-01-14

Komentuj:

~robin 2011-06-24

Trzeba być ciężkim idiotą, żeby zostawić portfel, klucze, GPS'a, itp. na widoku :D No a jeżeli ktoś tak robi - to sam sobie jest winien :D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando