mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wakacje na polskich drogach

Wakacje na polskich drogach

Tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od ubiegłorocznych – mniej było wypadków, zabitych i rannych. Mniej też było nietrzeźwych kierujących. Te statystyki cieszą. Jednak liczba 773 zabitych i ponad 10 tys. rannych mimo wszystko wciąż poraża i pokazuje, jak wiele jest do zrobienia w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Wakacje na polskich drogach
Zawsze w okresie wakacyjnym policjanci prowadzą wzmożone działania na drogach – ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Również te wakacje były dla funkcjonariuszy bardzo pracowite. Każdego dnia kontrolowali oni prędkość, sprawdzali stan trzeźwości kierowców i kierowali ruchem wszędzie tam, gdzie pojawiały się utrudnienia. Sprawdzali także, czy pasażerowie przypięci są pasami, a dzieci podróżują w fotelikach samochodowych.

Główną przyczyną wypadków była jak zawsze brawura kierujących. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem – to główne grzechy większości zatrzymanych przez policjantów kierowców.

Szczególnie nasilone kontrole prowadzone były w weekendy, kiedy to ruch na drogach był wyjątkowo wzmożony. Mimo zaangażowania policjantów oraz ich wielu apeli o rozwagę i ostrożność, w czasie wakacji doszło na polskich drogach do 7.628 wypadków (to o 410 mniej niż w zeszłym roku), w których zginęły 773 osoby (o 90 mniej niż rok temu), a 10.012 zostało rannych (o 684 mniej).

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy, kto będąc pod wpływem alkoholu usiądzie za kierownicą i spowoduje wypadek, w którym inna osoba poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli ucieknie z miejsca zdarzenia, spotka go ta sama kara. Mimo zaostrzonego przepisu, w okresie od lipca do końca sierpnia, funkcjonariusze ujawnili 33.454 nietrzeźwych kierujących – to i tak bardzo dużo, jednak o 3.269 mniej niż w zeszłe wakacje. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki nieustannym kontrolom, m.in. w ramach akcji "Trzeźwe poranki".

W czasie wakacji funkcjonariusze szczególną opieką otoczyli najmłodszych - w ramach akcji "Bus" kontrolowali autokary, którymi dzieci jeździły na wypoczynek. Policjanci dokładnie sprawdzali stan techniczny każdego autokaru. Te, które nie spełniały standardów, nie były dopuszczane do jazdy – wszystko po to, by dzieci bezpiecznie dotarły do celu.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Nowy sprzęt dla Policji

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Ace 2010-09-06

Polizjanci to wyzyskiwacze, zamiast lapacprzestepcow/piratow ustawiaja sie w jakis dziwnych miejscach zeby tylko moc latwo i szybko wlepisc mandat za cokolwiek

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross