mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wakacyjne ostatki

Wakacyjne ostatki

Serial pod tytułem Wakacje 2008 powoli chyli się ku końcowi. Sierpniowy długi weekend, który właśnie jest przed nami to jeszcze ostatnia możliwość na krótkie delektowanie się promieniami słońca i naładowanie własnych akumulatorów wakacyjną aurą. Jednak z uwagi na fakt, że długie weekendy na polskich drogach należą do najbardziej niebezpiecznych okresów w roku, warto po pierwsze ponownie poddać się krótkiej refleksji czym może skończyć się brawurowa jazda, a po drugie właściwie zaplanować swój wyjazd.

Wakacyjne ostatki
Z pewnością porządku na polskich drogach będą pilnować policjanci. A pomagać im w tym zadaniu będzie 130 mobilnych fotoradarów i 140 videorejestratorów uzupełnianych ręcznym pomiarem prędkości (RMP). Policjanci już informują, że podczas kontroli drogowych bezzwłocznie sprawdzane będzie używanie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików do przewozu małych dzieci. Jak zwykle też policjanci będą zwracać uwagę, czy kierujący nie jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających. Łatwego życia nie będą mieli ci, którzy od wypoczynku wolą łamać przepisy drogowe i rozpędzać się grubo ponad przeciętną.

Warto więc pamiętać, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej skutkuje mandatem od 400 do 500 zł i 10 punktami karnymi. Warto pamiętać, że na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje, ma włączone światła.

Przyczyną różnych niespodziewanych i nieprzyjemnych zdarzeń jesteśmy my sami, kierowcy. Aby tego uniknąć, warto "z głową" przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim wszelkie czynności związane z pakowaniem, ustalaniem trasy przejazdu (niezwykle ważne, jeśli nie znamy dokładnej drogi i nie korzystamy z nawigacji) powinniśmy wykonać np. już dzień wcześniej.

W tym właśnie celu powstał serwis www.drogiwpolsce.pl. To pierwsza w kraju interaktywna mapa samochodowa, tworzona przez kierowców i dla kierowców. Kierowcy zamieszczają ostrzeżenia o utrudnieniach czy miejscach niebezpiecznych, podają lokalizacje fotoradarów czy miejsc kontroli, wreszcie oceniają bary i restauracje przy drogach. Obok tych informacji publikowane są doniesienia prasowe i komunikaty o utrudnieniach na głównych szlakach drogowych.

Jeśli zatem chcesz uniknąć korków czy niespodzianek, poświęć chwilę i sprawdź, czego możesz spodziewać się na swojej trasie.

Wszystkie dane zostały zebrane na stronach dedykowanych wszystkim skategoryzowanym drogom w Polsce:
- tu znajdziesz informacje o autostradach
- tu znajdziesz informacje o drogach ekspresowych
- tu znajdziesz informacje o drogach krajowych
- tu znajdziesz informacje o drogach wojewódzkich

Fotoradary i miejsca kontroli policyjnej – tu znajdziesz szczegółowe informacje i lokalizacje

Utrudnienia na drogach – tu znajdziesz najświeższe doniesienia

Miejsca niebezpieczne – zobacz przed czym ostrzegają kierowcy

Kamery – zobacz jakie warunki na drogach – zdjęcia z kamer na drogach odświeżane co kilka minut

Gdzie zrobić przerwę na obiad – tu znajdziesz rekomendacje kierowców

Informacje z dróg – tu znajdziesz informacje prasowetu czytaj relacje Korespondentów Drogowych, a tu oglądaj galerie zdjęć z budowy najważniejszych dróg.

Nie wszyscy kierowcy mają dostęp do CB radio. Dostępne w sieci systemy planowania tras przejazdu są dalekie od ideałów, nie biorą też pod uwagę bieżącej sytuacji na drogach. Właśnie informacje od kierowców umożliwią nam skonstruowanie interaktywnej i stale aktualizowanej mapy samochodowej, doskonałego narzędzia do planowania bezpiecznej podróży. Kto zna bowiem lepiej nasze drogi niż sami kierowcy?
Przed jazdą należy się jednak solidnie wyspać, zjeść coś energetycznego, ale jednocześnie lekkostrawnego, ubrać się wygodnie. Jeszcze odpowiednie ustawienie fotela i lusterek i można ruszać.

Ponieważ wyjazd wakacyjny często wiąże się z długą, nawet kilkunastogodzinną podróżą, nie unikniemy zmęczenia. I bez znaczenia, czy jedziemy za dnia, czy też nocą. Sposobów na walkę ze zmęczeniem jest kilka, od żucia gumy, czy ssania landrynek, po słuchanie głośnej muzyki lub prowadzenie rozmowy. Jednak na dłuższą metę, zmęczenia czy snu nie da się pokonać. Konieczne będą wówczas przerwy. Czasami wystarczy krótki spacer połączony np. z gimnastyką, wypicie kawy, a czasami trzeba będzie jednak zdrzemnąć się, choćby nawet na pół godziny.

Najważniejsze, by szczęśliwie dojechać do celu podróży, jest jednak zachowanie odpowiedniego stylu i sposobu jazdy. Jeśli nie znamy otoczenia, panujące warunki są mało sprzyjające to powinniśmy przede wszystkim ograniczyć naszą prędkość. Choć brzmi to może jak banał, jednak mimo wszystko warto to powtarzać - lepiej dojechać do celu podróży godzinę, dwie później, niż spiesząc się spowodować jakieś zdarzenie drogowe.

Jeśli wybieramy się za granicę wówczas zawczasu skompletujmy wszystkie wymagane dokumenty jakie powinniśmy ze sobą mieć. Choć paszport wydaje się być coraz mniej potrzebny, to jednak warto go mieć. Również w coraz mniejszej liczbie krajów będziemy potrzebować zieloną kartę, jednak nie oznacza to, iż nie możemy jej ze sobą wziąć.

Mimo najszczerszych chęci nie sposób zabezpieczyć się w 100 procentach przed wszelkimi zdarzeniami. Jeśli zdarzy się najgorszy ze scenariuszy i będziemy ofiarą wypadku lub awarii, to podstawową zasadą jest - nie panikować. Najlepiej jeszcze w Polsce zabezpieczyć się starannie wykupując odpowiedni pakiet ubezpieczenia wraz z polisą assistance. W razie zdarzenia możemy liczyć na różnego rodzaju pomoc - od doradczej, poprzez serwisową aż po medyczną. Niektóre polisy Assistance zapewniają też np. pokrycie kosztów niespodziewanego noclegu albo przejazd innym środkiem do celu podróży. Niezwykle ważne jest, by w razie jakiegoś zdarzenia, które objęte jest ochroną assistance zadzwonić do centrum obsługi, które będzie nas już informować, co powinniśmy uczynić dalej. Warto też wiedzieć co powinna zawierać apteczka samochodowa i jakie czynności podjąć w trakcie akcji ratunkowej.

W tym celu radzimy zapoznać się z uwagami naszego eksperta ds. medycyny ratunkowej, dr Adama Pietrzaka zapisane w formacie video.

- Wyposażenie apteczki
- Czynności powypadkowe

Szerokości!
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Artur 2008-08-19

Allianz dał im to zdjęcie. O co chodzi z tym lodem? Ktoś rozumie?

~Artur 2008-08-19

Za kładzenie nóg na desce, sam bym jej je połamał. Nie doczekała by wypadku :)

~Karol 2008-08-19

Odnośnie zdjecia...w czasie wypadku połamanie nóg w trzech miejscach murowane:( I pasy nie zapiete , nieładnie niebezpiecznie

~Odnośnie zdjęcia 2008-08-17

Za położenie nóg na desce rozdzielczej, wywaliłbym lachona z samochodu!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.