mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Z najnowszego raportu amerykańskiego instytutu badawczego The Conference Board wynika, że wzrost wydajności pracy w Polsce był najwyższy spośród wszystkich nowych członków Unii Europejskiej. Polska zbliżyła się też do bezdyskusyjnego lidera tej klasyfikacji - Chin.

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Wzrost wydajności pracy w polskiej gospodarce znacząco przyspieszył w ubiegłym roku. Produktywność, czyli wartość produktu wytworzonego  w ciągu godziny pracy, zwiększyła się o 7,7%. Spośród wszystkich krajów zaliczanych do rynków wschodzących lepszy rezultat osiągnęły jedynie Chiny, gdzie wydajność pracy wzrosła o 8,4 procent. Polska pod tym względem wyprzedziła nawet Koreę Południową, w której produktywność zwiększyła się o 2,6 procent.

Wolniej niż w Polsce wydajność pracy rosła w pozostałych 10 krajach przyjętych w 2004 roku do Unii Europejskiej. Średni wzrost przyspieszył w nich z 4,1% przed dwoma laty do 6,3% w ubiegłym roku. Pod tym względem nowi członkowie Unii znacznie wyprzedzili kraje rozwinięte, w tym dawną unijną Piętnastkę, gdzie wydajność pracy w 2005 roku wzrosła przeciętnie zaledwie o 0,5%.

Dane The Conference Board o wydajności na godzinę opierają się na prognozach wzrostu PKB i zatrudnienia w 2005 r., przygotowanych przez OECD. Uwzględnia się w nich wartość godziny pracy obliczoną przy zastosowaniu parytetu siły nabywczej walut krajowych. Pełna wersja raportu o wydajności pracy będzie ogłoszona w marcu. Obejmie on 102 kraje, łącznie wytwarzające 98 proc. światowego PKB.

Przeczytaj także:

Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji (2005-10-04)

Rozwój poprzez i dla zatrudnienia (2005-12-08)

Bielski Fiat-GM zwiększa moce (2005-11-15)

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu (2005-11-24)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.