mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Z najnowszego raportu amerykańskiego instytutu badawczego The Conference Board wynika, że wzrost wydajności pracy w Polsce był najwyższy spośród wszystkich nowych członków Unii Europejskiej. Polska zbliżyła się też do bezdyskusyjnego lidera tej klasyfikacji - Chin.

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE

Wzrost wydajności pracy w polskiej gospodarce znacząco przyspieszył w ubiegłym roku. Produktywność, czyli wartość produktu wytworzonego  w ciągu godziny pracy, zwiększyła się o 7,7%. Spośród wszystkich krajów zaliczanych do rynków wschodzących lepszy rezultat osiągnęły jedynie Chiny, gdzie wydajność pracy wzrosła o 8,4 procent. Polska pod tym względem wyprzedziła nawet Koreę Południową, w której produktywność zwiększyła się o 2,6 procent.

Wolniej niż w Polsce wydajność pracy rosła w pozostałych 10 krajach przyjętych w 2004 roku do Unii Europejskiej. Średni wzrost przyspieszył w nich z 4,1% przed dwoma laty do 6,3% w ubiegłym roku. Pod tym względem nowi członkowie Unii znacznie wyprzedzili kraje rozwinięte, w tym dawną unijną Piętnastkę, gdzie wydajność pracy w 2005 roku wzrosła przeciętnie zaledwie o 0,5%.

Dane The Conference Board o wydajności na godzinę opierają się na prognozach wzrostu PKB i zatrudnienia w 2005 r., przygotowanych przez OECD. Uwzględnia się w nich wartość godziny pracy obliczoną przy zastosowaniu parytetu siły nabywczej walut krajowych. Pełna wersja raportu o wydajności pracy będzie ogłoszona w marcu. Obejmie on 102 kraje, łącznie wytwarzające 98 proc. światowego PKB.

Przeczytaj także:

Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji (2005-10-04)

Rozwój poprzez i dla zatrudnienia (2005-12-08)

Bielski Fiat-GM zwiększa moce (2005-11-15)

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu (2005-11-24)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.