mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Wątpliwości UOKiK dotyczące projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, a także transporcie drogowym nie dotyczą samej idei zniesienia opłat za przejazd autostradą. Poważne zastrzeżenia budzi sposób ustalania wysokości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. A właściwie jego brak, gdyż ustawa mówi jedynie, że ustalenie wielkości odszkodowania nastąpi na podstawie umów z koncesjonariuszami.

"Żaden akt prawny nie określa w sposób obiektywny zasad ustalenia wielkości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. Z tego względu istnieje niebezpieczeństwo, że przedsiębiorcom mogą zostać wypłacone środki przekraczające wartość rzeczywiście utraconych dochodów" – uważa prezes UOKiK Cezary Banasiński

UOKiK nie otrzymał dotychczas żadnych informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ani od koncesjonariuszy na temat prowadzonych negocjacji oraz szacowanych kwot, jakie mają być wypłacane. Nie jest również znany mechanizm, zgodnie z którym rekompensaty mają być naliczane. Dlatego też, nie można wykluczyć, iż mogą one przewyższać wartość dochodów utraconych przez koncesjonariuszy, w związku ze zniesieniem opłat dla ciężarówek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.