mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Wątpliwości UOKiK dotyczące projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, a także transporcie drogowym nie dotyczą samej idei zniesienia opłat za przejazd autostradą. Poważne zastrzeżenia budzi sposób ustalania wysokości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. A właściwie jego brak, gdyż ustawa mówi jedynie, że ustalenie wielkości odszkodowania nastąpi na podstawie umów z koncesjonariuszami.

"Żaden akt prawny nie określa w sposób obiektywny zasad ustalenia wielkości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. Z tego względu istnieje niebezpieczeństwo, że przedsiębiorcom mogą zostać wypłacone środki przekraczające wartość rzeczywiście utraconych dochodów" – uważa prezes UOKiK Cezary Banasiński

UOKiK nie otrzymał dotychczas żadnych informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ani od koncesjonariuszy na temat prowadzonych negocjacji oraz szacowanych kwot, jakie mają być wypłacane. Nie jest również znany mechanizm, zgodnie z którym rekompensaty mają być naliczane. Dlatego też, nie można wykluczyć, iż mogą one przewyższać wartość dochodów utraconych przez koncesjonariuszy, w związku ze zniesieniem opłat dla ciężarówek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.