mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Wątpliwości w kwestii ulg dla ciężarówek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Wątpliwości UOKiK dotyczące projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, a także transporcie drogowym nie dotyczą samej idei zniesienia opłat za przejazd autostradą. Poważne zastrzeżenia budzi sposób ustalania wysokości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. A właściwie jego brak, gdyż ustawa mówi jedynie, że ustalenie wielkości odszkodowania nastąpi na podstawie umów z koncesjonariuszami.

"Żaden akt prawny nie określa w sposób obiektywny zasad ustalenia wielkości rekompensat, które mają być wypłacane koncesjonariuszom autostrad z tytułu zniesienia opłat dla ciężarówek. Z tego względu istnieje niebezpieczeństwo, że przedsiębiorcom mogą zostać wypłacone środki przekraczające wartość rzeczywiście utraconych dochodów" – uważa prezes UOKiK Cezary Banasiński

UOKiK nie otrzymał dotychczas żadnych informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ani od koncesjonariuszy na temat prowadzonych negocjacji oraz szacowanych kwot, jakie mają być wypłacane. Nie jest również znany mechanizm, zgodnie z którym rekompensaty mają być naliczane. Dlatego też, nie można wykluczyć, iż mogą one przewyższać wartość dochodów utraconych przez koncesjonariuszy, w związku ze zniesieniem opłat dla ciężarówek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross