mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ważne zapachy

Ważne zapachy

Podczas prowadzenia samochodu wiele czynników może wpływać negatywnie na nasze reakcje. Jednym z nich są zapachy, dlatego zadbajmy, by przynajmniej te zależne od nas samych były odpowiednie.

Ważne zapachy
Nieodpowiedni zapach wewnątrz samochodu może nawet przyczynić się do zwiększenia ryzyka wypadków. Dlatego w naszym własnym aucie powinniśmy zadbać, by dominowały aromaty mięty, cynamonu, kawy lub cytryny, a zdecydowanie powinniśmy unikać zapachów rumianku, jaśminu czy lawendy.

- Węch jest jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje i ogólne samopoczucie. Nie wolno ignorować elementów, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Do takich elementów należy między innymi zapach, który nie powinien drażnić i odwracać uwagi od tego, co dzieje się na drodze.

Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Zapach, jaki unosi się wewnątrz samochodu, ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia.

Niesprzyjające jeździe samochodem są także zapachy jedzenia, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, by dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy – podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu – regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni, także na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:
- mięta i cynamon – zmniejszają uczucie irytacji;
- cytryna i kawa – poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie;
- morska bryza – działa relaksująco i uspokajająco.

Zapachy, których należy unikać w aucie:
- rumianek, jaśmin, lawenda – używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza – są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie;
- zapachy leśne – mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiącym np. na katar sienny;
- zapach świeżego chleba – może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

Podobne wiadomości:

Czym pachną auta Polaków?

Czym pachną auta Polaków?

Aktualności 2012-04-30

Co denerwuje nas za kierownicą?

Co denerwuje nas za kierownicą?

Aktualności 2013-06-04

Komentuj:

~Artur 2010-08-31

Co za bzdury. Samochod powinien nie pachnieć. Jeśli już nie pachnie nowością, niech po prostu będzie czysty. Jestem przeciwnikiem ambipurków i choinek. Wolę kupić auto od czystego palacza, który regularnie jeździł do dobrej myjni, niż od kogoś kto wieszał choinkę na lusterku. Poza tym to mega obciach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.